Erinevad puitmajad

Ristkihtpuidust hooned

Ristkihtpuidust hoonete tootmise tehnoloogia saab jagada kaheks: liimitud puitpaneelid (CLT) ja naelutatud puitpaneelid (MHM).

Ristkiht liimpuit (CLT – inglise keeles Cross Laminated Timber) on suurepärane ja mitmekülgne ehitusmaterjal mida saab ideaalselt kasutada seina, vahelae ja katusepaneelidena koos muu ehitusmaterjaliga. CLT kihid on sõrmjätkatud materjalist omavahel vaheldumisi risti kokku liimitud, mille tulemusel tagatakse suur koormustaluvus kahes suunas. Kihte on alati paaritu arv, 3, 5 või 7. Ristuvad kihid tagavad nn lukustava efekti, mis tagab plaadi mõõtude väga hea püsivuse niiskuse muutuste korral ja vähendab oluliselt puitmaterjali kuivamise negatiivseid mõjusid. CLT-l ei ole arhitektuurilisi piiranguid, seetõttu kasutatakse üha rohkem CLT-d eramute, korterelamute, samuti tööstus-ja ärihoonete ehitusel. 

Ristkiht-naelpuit MHM® (saksa keeles Massiv Holz Mauer) on massiivne täispuidust kuiv seinaelement, mis on täielikult vaba liimist ja keemilistest ühenditest. Füüsikaliste ja bioloogiliste omaduste poolest on tulemuseks suurepärase kvaliteediga konstruktsioonid. MHM paneelid valmistatakse soonilistest puidu kihtidest. Soonte eesmärk on sinna kogunenud õhu abil saavutada konstruktsiooni parem sooja- ja helipidavus, lisaks veekahjustuse korral kuivab konstruktsioon kiirelt. Ristipidine kinnitus alumiiniumist naeltega loob väga ühtlaselt tugevad konstruktsioonid. Tootmiseks kasutatakse ainult tehniliselt kuivatatud puitu, kaitsmaks sellega puitkonstruktsioone puidukahjurite eest. MHM® konstruktsiooni ühtlane ja stabiilne struktuur loob väga palju kasutusvõimalus.