Tallinna Tehnikakõrgkooli ehitusinstituut alustab puidust ehitamise propageerimist

TTK ehitusinstituut osaleb Erasmus+ toel rahvusvahelises mitmeid ülikoole hõlmavas puitehitisi propageerivas projektis HiHTC  (Sustainable, High-Performance Hybrid Timber Building Construction).

Septembris alanud kolm aastat kestev projekt HiHTC (Sustainable, High-Performance Hybrid Timber Building Construction) täidab projekti juhi, ehitusinstituudi lektor Karin Lellepi sõnul puidu kasutamist puudutava lünga ehitust ja arhitektuuri õpetavate kõrgkoolide tudengite ning õppejõudude hulgas.

“Puit on muutunud materjalina järjest populaarsemaks. Samas on selle kasutamine näiteks hoone kandvate osade puhul keerukas ja eeldab inseneritöö kõrgtaset”, rääkis Lellep. “Lisaks puidule on vaja tuleohutust, maja kandevõimet ja majanduslikke tegureid arvestades kasutada ka betoon- ja metallelemente, nii et kokkuvõttes räägime puitmajade puhul hübriidkonstruktsioonist,” täpsustas Lellep. Ta lisas, et projekti käigus õppejõududele ja tudengitele läbi viidavad töötoad ja kursused aitavad vajalikku oskusteavet asjaosalisteni viia.

Puitmajasektori ja showroomi tutvustamine HiHTC projektis osalejatele. Foto: EWA

Projektis osalevad Prantsusmaa, Leedu, Portugal, Poola ja Eesti kõrgkoolid. TTK-st osalevad peale Karin Lellepi, Martti Kiisa, Lauri Peetrimägi, Pille Hamburg, Leena Paap ja Egert-Ronald Parts. Kolme aastaga viiakse läbi seitse töötuba, nendest kolm kahenädalast kursust on mõeldud üliõpilastele. Esimene töötuba toimub 25.oktoobrist kuni – 5.novembrini TTK-s, järgmised 2022. aastal Prantsusmaal Lyonis ja 2023. aastal Poolas Gdanskis.

Projekti tulemustena peaks üliõpilastel olema ülevaade hübriidkonstruktsioonide kasutamisest ehituses, koostatakse ka õppemoodul kõrgkoolidesse (maht 9EAP) ning luuakse e-platvorm valdkonna oskusteabe ja õppematerjalide koondamiseks ning levitamiseks.

Projekti võtab kokku 2023. aastal toimuv teaduskonverents, kus tutvustatakse kolme aasta jooksul tehtud töö tulemusi.

TTK ehitusinstituut osales ka aastatel 2017-2020 puidust ehitamist propageerivas Erasmus+ projektis HiTimber (Sustainable High-Rise Buildings Designed and Constructed in Timber).