Riigi- ja erasektori koostööjõust: modulaarne lasteaed Ovrutšis on sümboolseks vundamendiks Ukraina tulevikule

Möödunud nädalal tähistas puitmajasektor järjekordset saavutust, kui avati eestlaste ehitatud lasteaed Ovrutši linnas Ukrainas. Tegu on ainulaadse projektiga, mille raames Eesti avalik- ja erasektor on oma jõud ühendanud ning mis on mõeldud abistamaks Ukraina lapsi, kes on koletu sõja varjus jäänud vaikivateks kannatajateks.

In Ovruch, Ukraine, a modular kindergarten stands amidst the backdrop of destroyed buildings. Foto: ESTDEV
Ukrainas Ovrutšis seisab hävinud hoonete taustal moodullasteaed. Foto: ESTDEV

Modulaarne lasteaed ei ole mitte ainult suurejooneline ehitusprojekt, vaid ka esimene ametlik Ukraina ülesehitusprojekt pärast täiemahulise sõja algust. “Laste haridust ei ole võimalik lihtsalt edasi lükata ja selle juurde tagasi tulla siis, kui muud prioriteedid on lahendatud. Nii riskiksime terve põlvkonna tulevikuga,“ kommenteeris Klen Jäärats, Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse (ESTDEV) tegevjuht. „Seetõttu on väga sümboolne, et Eesti esimene ülesehitusprojekt Ukrainas on lasteaed ja seal pakutav alusharidus.”

Projekti eesmärgiks sai pakkuda võimalikult kiirelt teostatavat ja Euroopa standarditele vastavat lahendust, et luua Ukraina lastele turvaline ja kvaliteetne õpikeskkond. „Ühtlasi soovisime luua pretsedendi, et Ukraina ülesehitusega on võimalik juba täna alustada ning see on suisa hädavajalik,“ lisas Eesti Puitmajaliidu tegevjuht Annika Kadaja. „Kui me täna ehitamisega ei alusta, suureneb nende sõjapõgenike hulk, kes ei siirdugi kunagi Ukrainasse tagasi ja see nõrgendab Ukraina vastupidavust agressioonile.“

Kui Eesti Puitmajaliit algatas projekti ja pakkus alternatiivseid ehituslahendusi, siis ESTDEV võttis juhtrolli projekti elluviimisel ja laiendamisel. „Üks asi on hoone füüsiliselt ehitada ja pakkuda lastele turvalist keskkonda äärmuslikes tingimustes, teine on aga muuta mõtteviisi ja tagada moodne ja kaasav õpikeskkond.“ lisas Jäärats. Seetõttu sai oluliseks läbi viia ka täiendavaid koolitusprogramme haridusjuhtidele ja kasvatajatele ning juurutada kaasaegset haridustehnoloogiat. „Ovrutši linnavalitsuse ja Pääsukese lasteaia õpetajate vastutusel on kohalike haridusasutuste tulevik  ning õrnas eas laste edasine areng. Nii saame olla kindlad, et Eesti kingitus Ovrutši lastele ei piirdu ainult füüsilise keskkonna ja lastesõbraliku ruumiga, vaid Eesti inimeste panus loob ka aluse uuenduslikule Ukraina alusharidussüsteemile.“

Arvestades Ukraina vajadusi ja aktiivselt sõjas oleva riigi turvalisuse aspekti sai kiirusest kõige olulisem faktor. Tehaseliselt eeltoodetud ja kiirelt paigaldatavad hoonemoodulid võimaldavad nädalatega püstitada kvaliteetseid ja madalate ekspluatatsioonikuludega hooneid. Kõnealuse moodullasteaia esimese etapi puhul kuluski lepingust võtmete üleandmiseni 170 päeva ning teiseks etapiks jäi 150 päeva aega. Ääremärkusena tuleb lisada, et ehitusprojekti kuulus ka täisvarustusega pommivarjend. Kohale tarniti kokku 63 väli- ja siseviimistlusega puitmoodulit, mis sisaldas muuhulgas kohtkindlat mööblit nagu köögikapid ja valamud.

Eesti ehitatud lasteaed annab kokku 160-le Ukraina lapsele võimaluse õppida turvalises ja inspireerivas keskkonnas.

Ovrutši lasteaia valmimist rahastas Eesti valitsus 4,5 miljoni euroga. Ehitust ja haridusjuhtide koolitamist toetasid ka Islandi välisministeerium ja Flandria valitsus. Projekti kiireks elluviimiseks aktiivse sõjategevusega riigis tegi ESTDEV tihedat koostööd Eesti Välisministeeriumi ja Eesti saatkonnaga Kiievis. Samuti toetasid projekti edukat valmimist Haridusministeerium ja Kultuuriministeerium.

ESTDEV poolt hangetega tellitud ehitustööd, tarned ja teenused:

LLC Creative Architectural Workshop Alliance (Ukraina) võitis 26 666 eurose hanke lasteaia eelprojekti koostamiseks.

FIE Mykhailo Ivanov – 13 785 euro eest omanikujärelevalve teenuse osutamine I ja II etapi ehitustööde perioodil.

Harmet OÜ võitis kokku kaks hanget, mille makumus oli kokku 2 930 158 eurot. Tööde mahtu kuulus lasteaia moodulite projekteerimine, ehitamine, transport ja püstitamine Ukrainas.

Nordecon AS ja tema tütarettevõte Eurocon Ukraine TOV võitsid kaks hanget lasteaia I ja II etapi ehitustööde peatöövõtuks ning väliala ehitamiseks. Ehituslepingute maksumus oli kokku 1 261 326 eurot.

Kumer Saag OÜ võitis 59 510 eurose hanke lasteaia I etapi mööbli tootmiseks.

Datel AS-lt telliti 3047 euro eest esitlustehnikat.

Metos AS võitis 27 824 eurose hanke lasteaia köögitehnika tarnimiseks ja paigaldamiseks.

Saloni Büroomööbli AS-ga sõlmiti 57 987 euro eest leping lasteaia II etapi mööbli tootmiseks

Artproof OÜ-lt telliti tapeedi trükiteenuseid rühmaruumidesse 5105 euro eest. Artproof toetas rahaliselt ka ise projekti valmimist.

Annetused:

Tiit Sild Arhitektuuribüro Sport OÜ – lasteaia eskiisprojekti koostamine

Primostar OÜ – maa-aluse pommivarjendi hüdroisolatsioonimaterjalid

Sportservice OÜ – spordivahendid lasteaia jaoks

Solarstone OÜ ja Sunly AS – rajasid lasteaiale 20 kW päikeseelektrijaama ja akud

Kitman Thulema AS – kontorimööbel lasteaia töötajatele

MTÜ Eesti Puitmajaliit – üldine projekti toetamine ja koostöö edendamine

Kohila Lasteaed Sipsik – partnerlasteaed Eestis, kes on koolitanud ja harinud Ukraina lasteaia personali. Lisaks sellele kogusid Kohila elanikud raha, et osta lasteaiale õppematerjale, kunsti- ja käsitöömaterjale.

Tallinna Meelespea lasteaed – töötas välja uue metoodika ja materjalid, et õpetada lasteaialastele, kuidas anda esmaabi. Materjalid on ka ukraina keeles.

LeLu mängudiivanid – mängimiseks mõeldud pehmed diivanid.

Harmet OÜ – toetas lasteaeda täiendava köögitehnika ostmisega

Eraisik Madis Sander – kogus annetusi ning annetas Ovrutši lasteaiale muusikariistasid ja helitehnikat

Vaata siit, kuidas lasteaeda toodeti ja tarniti Ukrainasse: