Eesti Puitmajaklaster koostöös Eesti Puitmajaliidu ja palkmajatootjatega korraldasid 27. mail Räpinas Hea Kodu Päevade raames seitsmendat korda käsitöö palkmajaehitajate kutsevõistlust. Pealtvaatajad said näha, kuidas Eesti parimate meistrite käe all valmib ühe ehtsa käsitööpalkmaja olulisim detail – nurgatapp. Võitlusel võtsid mõõtu 8 Eesti palkmajameistrit.
Kutsevõistlus on käsitöö palkmajatootjatele üks olulisim sektori sündmus kuna sarnast võistlust lähiriikides ei korraldata. Kutsevõistluse tihedas konkurentsis saavutas parima tulemuse taas EstNor OÜ esindaja Veiko Palm, kes kaitses tulemusega 23,56 min eelmise aasta tiitlit ning on nüüdsest kutsevõistluse neljakordne võitja. Teise koha saavutas Margus Palolill MTÜ-st Vanaajamaja ajaga 27,56 min ning kolmanda koha pälvis Saulerman OÜ töötaja Ahto Naruski ajaga 30,23 min.
Kutsevõistluse peamine eesmärk on palkmajaehitaja ameti tutvustamine, väärtustamine ning palkmajaehituse propageerimine ja arendamine. „Traditsiooniks saanud palkmajameistrite kutsevõistluse korraldamine on kahtlemata vajalik ja tore ettevõtmine, mille kaudu saame ajaloolist ehitusviisi ka laiemale publikule tutvustada. Palkmajameistrid said põneva võistluse raames oma tehnikat ja tööriistu kõigile tutvustada,“ sõnas Eesti Puitmajaliidu juhatuse esimees Kaarel Väer.
Sel korral tegi võistluse nii osavõtjate kui pealtvaatajate jaoks eriliseks tööriistade kasutamisega seotud reglemendi muudatus. Nimelt eelmiste aastatega võrreldes olid nurgatüübi valmistamiseks kõik tööriistad nö vabad, võistlejad said loa kasutada kõiki tööriistu ja –vahendeid, mis kiire ja hea tulemuse saavutamiseks vaja oli.
Käsitöö palkmajaehitajate kutsevõistluse võistlusülesanne on valmistada üks enda jaoks enim sobiv palkmaja nurgatüüp. Võistlejatel on võimalus valida nelja erineva nurgatüübi vahel, milleks on eesti tuulelukuga puhasnurk, eesti tuulelukuga järsknurk, Norra nurk ja sadultapp.
Kohtunikud hindavad palgi paikapanemise kiirust ja täpsust. Võistluse võidab eeltoodud ülesande lühima ajaga teostanud võistleja – seejuures võisteldakse ühes kategoorias, mistõttu tuleks võistlejal valida valmistamiseks nurgatüüp, mille valmistamises on ta vilunuim ning mille valmistamine võtab tal eeldatavalt kõige vähem aega.
Võistlust korraldab Eesti Puitmajaklaster koostöös Eesti Puitmajaliidu ning mitmete käsitööpalkmajade tootjatega. Üritust toetab Euroopa Regionaalarengu Fond Eesti puitmaju eksportivate ettevõtete klastri projekti raames.