Tehaseliselt renoveeritud kortermaja Kambjas. Foto: KMT Prefab OÜ
Referentsid

Tehaseline renoveerimine Kambjas

Vahetult 1980ndate aastate alguses ehitatud raudbetoonist konstruktsioonil kortermaja asub väikeses Eesti asulas, metsasalu kõrval, olles kolmest identsest hoonest keskmine ja ühtlasi viimane, mis renoveeriti. Kui naaberhoonete fassaadid on erksamates värvides (roheline ja valge), siis antud majale valisid elanikud looduslähedase liivakarva tooni. Metsasalu poole avanevate lodžade viimistlemiseks on aga kasutatud musta klaasi, mis lisab hoonele kaasaegset välimust.

Kortermajad
Tehaseline renoveerimine
Fassaadielemendid
Renoveerimine

Antud kortermaja renoveerimine erineb selle poolest, et fassaaditööde puhul kasutati tehaselist renoveerimist. Tehaseline renoveerimine on oma olemuselt uus meetod vanade hoonete soojustamiseks, mille on üheskoos välja töötanud Tallinna Tehnikaülikooli teadlased ja Eesti eesrindlikumad majatootjad. Peamiseks eeliseks traditsioonilise renoveerimise ees on tellingute puudumine ja väga kiire fassaaditööde teostamise aeg.

Tegemist on teadaolevalt 1982.a ehitatud kortermajaga, mis sai terviklikult renoveeritud 2024.a. Raudbetoonelementidest hoone, mis tervikrenoveerimise käigus kaeti tehases toodetud puitkarkassasist lisasoojustuspaneelidega (fassaadielemendid). Kortermajal on 2 trepikoda, 5 korrust, kokku 30 korterit. Sellise (suletud netopind 2311 m2) kortermaja fassaadi renoveerimiseks toodeti 1495 m2 soojustatud fassaadielemente.

Hoone konstruktsioonilist lahendust ei muudetud, aknad, uksed ja lodžad jäid originaalsuuruses, muutus ainult fassaadi välimus. Kasutati looduslikku pikaealist massvärvitud tsementkiudplaati. Hoone funktsionaalsust ja ruumiplaneeringut ei muudetud, kuid tänu renoveerimisele vähenes hoone küttekulu minimaalselt 55%. Renoveerimise käigus lisati soojustagastusega ventilatsioonisüsteem ja trepikodadesse automaatne suitsuärastussüsteem. Aknad ja ventilatsioonitorustik paigaldati elementidesse tehases, elemendid viimistleti väljast pea 100% valmis. Kuna ventilatsioon suubub tubadesse aknaavast, puudus vajadus mahukateks lisatöödeks korteris sees.

Fassaadielementide optimaalse kinnituslahenduse leidmiseks puuriti hoone soklist välja katsekehad ja testiti neid betooni kvaliteedi kindlaks määramiseks TalTechi laboris, samuti teostati tõmbetestid. See oli vajalik veendumaks, et selline fassaadielementide kasutamise meetod ja tehniline lahendus on teostatav. Kõik fassaadielemendid kogu hoone kõrguses toetuvad hoone soklisse kinnitatud kronsteinidele, iga elemendi üleservas on üksnes nö tuulevinklid. Fassaadielementide projekteerimiseks ja majale sobitumiseks teostati hoonele laserskaneering, mille tulemusel saadi 3D mudel.

Fassaadielementides kasutatud materjalid on võimalikult looduslikud ning tagavad välisseinte niiskustehnilise toimivuse, võimaldades eelnevate aastakümnete jooksul hoone betoonkonstruktsioonidesse kogunenud niiskusel turvaliselt välja kuivada. Tuleohutuse tagamiseks on fassaadi ja avade perimeetrid kaetud kivivillaga, samuti on piiratud õhu liikumine üksikute fassaadielementide piires, vältimaks tuulekoridoride teket.

Hoone energiaklass peale renoveerimist on C, energiatõhususarv 130 kWh/(m²a).

Ehitustööde periood kokku 6 kuud, millest fassaaditööde ajaline kestus ehitusplatsil:

+ Kandekronsteinide paigaldus 7 tööpäeva (sh lisa tõmbetestid)

+ Elementide paigaldus 14 tööpäeva

+ Lõputööd 21 päeva (elementide ühenduskohad, rõdude ühendused jms)

Asukoht
Männi 13, Kambja
Info
Aasta:
2023
Arhitektuur:
Tauri Metsaots (Eesti Soojustusprojekt OÜ)
Inseneeria (fassaadielemendid):
Jaanus Pars, Gerli Enula (KMT Prefab OÜ)
Peatöövõtja ja üldehitustööd:
Balti Vara Ehitus OÜ
Kortermaja tüüp:
111-133 (Tartu tüüp)
Pindala:
2311 m2