Eestis toimus esmakordselt rahvusvaheline palkehituse valdkonnale suunatud konverents „Taaselustades pärandit“, mis tõi kokku palkehituse maailma tipptegijad erinevatest riikidest. Konverentsile andis hoogu juurde kuulumine Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi, tuues seeläbi erilisemalt esile Eesti rikkaliku kultuuripärandi ja traditsioonilise ehituskunsti.
Konverents toimus 23.-24.mail Hobbitoni tootmishallis Räpinas, mis on tuntud ka kui üks Euroopa juhtivaid käsitöö palkmajade tootjaid, andes osalejatele unikaalse võimaluse kogeda palkehituse maailma otse selle südames – inspireerivas ja autentses keskkonnas.
Konverentsi programmi tipphetki oli paljude jaoks ilmselt ettekanne Notre Dame’i katedraali taastamisest (Jackson DuBois ja Miles Jenness USAst), millega kultuuriajaloo ühe olulisima objekti restaureerimise projekti jagati. See andis osalejatele ainulaadse võimaluse kuulda, kuidas rakendada traditsioonilisi ehitusvõtteid, erinevaid lähenemisi ja praktikat suurte kultuurimälestiste taastamisel. Aga mitte ainult – kuulda ka meeste enda teekonda selle maailmakuulsa kiriku restaureerimistööde juurde, sest valituks osutus ju ainult käputäis maailma parimaid meistreid. Nende seas ka meie enda kohalik meister, Vanaajamaja kompetentsikeskuse asutajaliige ja palkhoonete taastamise nõustaja Andres Uus.
Lisaks Notre Dame’i taastamisele käsitleti konverentsil ka palkehituse ajalugu ja arengut, erinevaid tehnilisi väljakutseid traditsioonilises ehituses, säästlikku ja ökoloogilist ehitamist ning palkehituse väljavaateid. Konverentsile täienduseks pakkus Räpina ja selle lähiümbrus suurepäraseid võimalusi ka praktilisteks töötubadeks ja külastusteks, kus osalejad said arendada oma traditsiooniliste ehitusvõtete meisterlikkust või külastada silmapaistvaid puithooneid, mis Eesti tootjate poolt püstitatud. Puitmajasektori lahtiste uste nädala ja puitehituse pärandile pühendatud sündmuste programmi lõpetas rahvusvaheline palkmajaehitajate meistrivõistlus otse Räpina südames mõisapargis, kus parimaks palkmajaehitajaks krooniti nüüd juba kolmekordne selle ala meister Madis Jaaska (Hobbiton OÜ).
Eesti Puitmajaliidu tegevjuht Annika Kadaja hindas sündmusi igati kordaläinuks. „Konverents ja erinevad sidusüritused programmis pakkusid suurepärast võimalust uute võrgustike loomiseks ja kogemuste vahetamiseks. Osalejad said kohtuda kolleegide ja puitehituse ekspertidega üle kogu maailma, luues uusi kontakte ja tugevdades olemasolevaid. Esmakordselt Eestis toimunud rahvusvaheline palkehituse konverents oli suurepärane võimalus tõsta esile Eesti rikkalikku palkehituse traditsiooni ja näidata maailmale meie oskusi ja saavutusi selles valdkonnas.“ Kadaja lisas, et konverentsi korraldajatena on hea meel, kui seeläbi sai edendada teadmiste ja kogemuste vahetust ning tugevdada palkehituse kogukonna sidemeid nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt.
„Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 raamid aitasid suuresti kaasa meie kultuuripärandi säilitamisele ja palkehituse edendamisele, tuues esile traditsioonilise ehituskunsti tähtsuse kaasaegses maailmas. Kogu meie sündmuste nädal koos konverentsi, meistrivõistluse ja töötubade-seminaridega oli oluline samm Eesti kultuuri tutvustamisel ja väärtustamisel,“ lisas Hobbiton OÜ juhatuse liige Ragner Lõbu konverentsi kokkuvõtteks.
Vaata konverentsi pildigaleriid siit (fotograaf Mikk Otsar): International Log Building Conference: Revitalizing Heritage
Vaata palkmajaehitajate meistrivõistluse pildigaleriid siit (fotograaf Mikk Otsar): Competition for Handcrafted Log House Builders (©Mikk Otsar)