Mihkel Urmet: Eelarvamused Hiina kohta ei osutunud tõeks

esti Puitmajaliidu projekti LEF Network to China (Central Baltic) raames Hiina kontaktreisil (14.-20.juuli) osalenud arhitekt Mihkel Urmeti tagasiside.

Arhitekt Mihkel Urmet Hiina kontaktreisil. Foto: EPML
Arhitekt Mihkel Urmet Hiina kontaktreisil. Foto: EPML

Käisin juulis koos Eesti, Soome ja Läti puidusektori ettevõtjatega Hiinas. Viibisin selles riigis esimest korda ja sõitsin sinna päris suure eelarvamusegea – kuna olin näinud palju dokumentaalfilme Hiinas tekitatud ökokatastroofidest, siis eeldasin et ka sealne olukord on hullem. Näiteks arvasin seal nägevat pigem Indiale omast prahi mahaloopimist ning Aasia suurlinnade stiilis korralagedust ja kõnniteede puudumist, aga reaalsus oli väga üllatav.

Kui nägin, kui vähe võib olla suurlinnas autosid (maksustamise tõttu?) ja et enamik kasutab elektrirollereid, siis mõistsin, et Hiina on teinud suure hüppe ning üritab arendada linnu inim- ja loodussõbralikumaks. Pargid olid ilusti korrastatud, tänavad puhtad ning inimesed viisakad, kuigi paljud häbenevad inglise keeles rääkida.

Jiangsu low-carbon town & smart house. Foto: EPML
Jiangsu low-carbon town & smart house. Foto: EPML

Ka huvi puitmajade vastu näitab, et sealne kasvav keskklass ning teadlikkus inimeste ökoloogilisest jalajäljest on viimas Hiinat õigemasse suunda. Loodan, et me suudame sellele teekonnale, kus me kõik kosmoselaeval nimega Planeet Maa oleme, anda ka oma panuse – Põhjamaade loodusteadmistega suudame nii suures riigis tekitada muudatusi, mis mõjutavad positiivselt kogu järgmist 500 miljonit aastat, mis meil siin loodetavasti jäänud on.

Kui Eesti puitarhitektuuri Hiinasse eksportida, siis avanevad tohutud võimalused nii kodumaistele arhitektidele, meie majatehaste arengule, aga ka üldiselt meie majandusele. Hiina tehastest oleks meil õppida paljutki ja kindlasti tuleks järgmisele visiidile kaasata rohkem tootjaid, et suurendada teadlikkust sealse tootmise olukorrast.

Enim üllatas mind Hubei provintsis asuva Saaremaa Houses tehase ja ühe suure mööblitootja külastus reede pärastlõunal. Kohaliku kombe kohaselt tegelevad kõik töötajad reedeti tootmise koristamisega. See koristamine ei olnud midagi sellist, nagu olen Eestis näinud – kõik seadmed võeti praktiliselt algosadeks ning puhastati suruõhuga, mikrofiiberlapikestega jne. Seda tehti põhjalikkusega, mis mind pani kulme kergitama.

Eesti puitmajatootjate kontaktreisi delegatsioonis osalesid: AB Tempt OÜAstel OÜ ja Q-Haus Baltic OÜ.

Allikas: Eesti Kaubandus-Tööstuskoda ajakiri Teataja (august 2019)

LEF Network to China projekti eesmärk on toetada kõrge lisandväärtusega puidupõhiseid tooteid (puitmajad, sisekujundus- ja ehitusmaterjalid, puidust aknad-uksed jne) valmistavate Eesti, Läti ja Soome ettevõtete sisenemist Hiina turule. Projekti raames saavad ettevõtjad suurendada oma teadmisi, oskusi ja kogemusi Hiinast kui sihtturust ning sealsest ärikeskkonnast. Projekti juhtpartneriks on Läti Kaubandus-Tööstuskoda, partneriteks Eesti Kaubandus-TööstuskodaLäti Puitehituse Klaster, Eesti Puitmajaliit ja Satakunta Rakenduskõrgkool Soomest.