Kolmas kord järjest – Aasta Tehasemaja 2023 konkursi parim on Kodumaja

Eile (5.aprill) selgusid puitmajakonkursi „Aasta Tehasemaja 2023“ parimad hooned. Konkursi kolmanda järjestikuse peavõidu noppis Kodumaja AS Norrasse ehitatud kortermajaga.

Eesti majatehastes toodetud puitmaju tunnustavad tiitlid anti tänavu välja 13ndat korda. Konkursil osales 15 majatootjat, kokku 25 puidust tehasemaja või puitkonstruktsioonil erilahendust, mis kõik olid nii insenertehnilise teostuse kui ka arhitektuuri poolest eriilmelised. Võidutöö jäi konkursi žüriile silma just keerukate tehniliste lahenduste, kuid samas ka eristuva välisilme tõttu.

Ehitamine kesklinna piirkonnas seab alati keerulisemad nõuded nii ehitusprotsessile kui ka ‑tehnilistele tingimustele. „Mahukas moodulhoone on vaatamata ülesande keerukusele kõrge tehaselise valmidusega. Ruumelementide juurde kuulub nii rõdu kui ka osa sisekoridorist, mis ei ole moodultehnoloogia kontekstis tavapärane ning kahtlemata tootjale väljakutse,“ kommenteeris konkursi peavõitjat žürii esimees Jarek Kurnitski. Lisaks jäi hindamisel silma ruumilahenduste läbimõeldus kuni detailideni välja. Žüriis osalenud arhitektid tõstsid esile ka linnakeskkonna rikastamist ja sinna ilusa arhitektuuri kaudu uue kvaliteedi toomist, mis on ellu viidud läbi hoolika ehitustehnilise teostuse.

Aasta Tehasemaja 2023 konkursi võitja ja parim kortermaja - Kodumaja kortermaja Norras. Foto. HTS media/Tom Antonsen
Aasta Tehasemaja 2023 konkursi võitja ja parim kortermaja – Kodumaja kortermaja Norras. Foto. HTS media/Tom Antonsen

Kodumaja poolt toodetud ja ehitatud moodulhoone on osaliselt kolme, osaliselt 6-kordne, millele lisandub 2 maa-alust korrust parkimiseks ja äripindadeks. Norras Bodø kesklinnas asuvas 3400 m2 suuruses kortermajas on 64 valgusküllast Skandinaavia-stiilis korterit, millest osades avaneb ilus vaade Norra fjordidele. Kõikidel korteritel on eraldi rõdu või terrass. Hoone teeb põnevaks ka selle all asuv ning külastajatele avatud vana, restaureeritud natsi-Saksamaa punker. Ka sisehoovi lahendus on mitmekesine – grillimisala, eraldi Boccia mängimiseks plats, laste mänguala ja jalgrataste parkimiskohad.

Tehasemaja konkursi parimad kuulutati välja 5.aprillil ehitusmessi avamise raames.

Kodumaja juhatuse liige Indrek Rehme lausus, et Aasta Tehasemaja konkursi võit kolmandat aastat järjest on tunnustus, mis kindlasti annab meeskonnale juurde vajalikku usku jätkata piiride nihutamist. “Kodumaja ning kogu Eesti puitmajasektor on alati üritanud laiendada piire, mis puidu ja tehaselise ehitusviisi juures on võimalik.“ Rehme sõnul on hea meeskond ja usk oma tegemistesse faktorid, mis viivad meid edasi. Rehme lisas, et Aasta Tehasemaja konkurss ei ole ainult üldvõitja triumf – tunnustust väärivad ka kõik teised heade kolleegide tööd juba ainuüksi fakti pärast, et osalejaid oli kokku 25 ning projekte lasteaiast korruselamuteni, Eestist Ameerika Ühendriikideni. „See näitab kogu meie sektori mitmekesisust, mis tänu konkursile jõuab ka laiema üldsuseni ning aitab tutvustada puitu kui ehitusmaterjali ning tehaselist ehitusviisi kui huvitavat karjäärivalikut. Aitäh Kodumaja meeskonnale projekti elluviimise eest, Eesti Puitmajaliidule ladusa konkursikorralduse ning headele kolleegidele ja konkurentidele tiheda konkurentsi eest,” kiitis Indrek Rehme.

Aasta Tehasemaja 2023 konkursi autasustamine. Foto: Vladimir Levin
Aasta Tehasemaja 2023 konkursi autasustamine. Foto: Vladimir Levin

Konkursi parimatele andis preemiad üle olümpiavõitja ja endine riigikogu liige Erki Nool sõnades, et kuigi ta ise ühtegi tehasemaja endale ehitanud pole, teab ta hästi puitmajasektori tugevusi, puidust ehitamise võimalusi ja puitmajas elamise võlusid. „Edu saavutamiseks on väga oluline fookust hoida ning erakordsete saavutuste jaoks erakordselt pingutada. Ehitussektori ümber kujundamine ei ole kahtlemata lihtne – kindlasti maraton, mitte sprint! Mul on tõelise puiduentusiastina hea meel õnnitleda kõiki tehasemaja konkursi parimaid ja sektori eestvedajaid,“ lausus Erki Nool autasustamisel.

Aasta Tehasemaja konkursi põhikategooriad:

 • Üldvõitja – Kodumaja kortermaja Norras
 • Parim kortermaja – Kodumaja kortermaja Norras
 • Parim avalik hoone – Welement AS lasteaed Tartus
 • Parim eramu  – EstHus OÜ eramu Pirital
 • Parim väikeehitis– Harmet OÜ väikemaja USAs
 • Parim erilahendus  – EstNor OÜ fassaadielemendid üliõpilasmajale Norras

Täiendavalt anti nii žürii kui sponsorite poolt välja mitmeid eripreemiaid:

 • Konkursi eripreemia „Inspireeriv kogukonnahoone“ – EstHus OÜ sadamahoone Kuusalu vallas
 • Konkursi eripreemia „Parim käsitöö palkmaja“ – Vipson projekt OÜ suitsusaun Võrumaal
 • ISOVER energiatõhusaima hoone eripreemia – Timbeco Woodhouse OÜ kortermaja Rakveres
 • Raitwoodi eripreemia „Parim puidukasutus“ – EstHus OÜ sadamahoone Kuusalu vallas
 • Akzo Nobeli eripreemia ja Tyvec eripreemia – Welement AS lasteaed Tartus
 • Puumarketi eripreemia ja Riwega eripreemia – Nordic Houses KT OÜ eramute arendus Soomes
 • Tervemaja OÜ James Hardie fassaadilahenduse eripreemia – Welement AS fassaadielemendid kortermajale Tartus
 • Senco eripreemia – Finnlog OÜ eramu Jõelähtmel
 • VELUX eripreemia „Parim valguslahendus“ ja ESSVE eripreemia – EstHus OÜ eramu Pirital
 • BMI Monieri eripreemia „Parim kivikatus tehasemajal“ – Timbeco Woodhouse OÜ ridamajad Rootsis
 • SIGA eripreemia ja Karl Bilderi eripreemia – Mateks AS kortermaja Saksamaal
 • Ingelandi eripreemia ja Tervemaja OÜ eripreemia – EstHus OÜ eramu Pirital
 • Delfi moodnekodu.ee lugejate lemmik – EstHus OÜ eramu Pirital
Aasta Tehasemaja 2023 konkursi parimad. Foto: Vladimir Levin

Aasta Tehasemaja konkursi parimad valis välja žürii koosseisus TalTech Ehitusfüüsika professor dr Targo Kalamees, TalTech Ehituse ja arhitektuuri instituudi direktor dr Jarek Kurnitski, arhitekt Markus Kaasik, arhitekt Veronika Valk-Siska, ajakirjanik Irmeli Karja ning Puitmajaliidu arendusnõunik Elar Vilt.

Puidust tehasemajade konkursi peamine eesmärk on tunnustada parimaid Eesti ettevõtete poolt toodetud hooneid ning tutvustada puidust ehitamise mitmekesisust ja võimalusi tervikuna. Tehasemaja konkursile võis esitada tehases toodetud puitmaju (puitkonstruktsioonil hooneid ja erilahendusi), mis on valminud ja kliendi poolt vastu võetud perioodil 2020-2023.

Aasta Tehasemaja konkurssi rahastab osaliselt Eesti puitmajade ekspordiklastri projekt, mida toetab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus klastrite arendamise programmist, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.