KMT – elementmajad on tõesti nutikas viis ehitamiseks

Mõnikord on meil raske meenutada täpset hetke, millal see suurepärane idee sündis ja teoks sai. KMT asutajad mäletavad väga hästi oma otsust siseneda monteeritavate seina-, lae- ja katusepaneelide vapustavasse maailma. „Olime juba alumiiniumuste ja akende kaubanduses aktiivsed, kui üks meie võtmetöötajatest teatas, et lahkub, et täita oma unistust saavutada edu monteeritavate ehitusmaterjalide tööstuses. Selle asemel, et pidada hüvastijätupidu, otsustasime ta kaasa võtta partnerina, et koos seda uut äri alustada,” meenutab KMT Prefabi juhatuse liige Martin Talts. Nii sai 2002. aastal alguse KMT tänane versioon.

KMT asutajad on endiselt ettevõtte igapäevategevuses sees, igaüks juhib oma valdkonda. Esialgu keskenduti koduturule, sest nii oli lihtsam õppida. Kliendid ja ehitusplatsid olid lähedal, vigu sai kiiresti parandada – see õppimiskõver sillutas teed vajaliku oskusteabe kogumiseks, et lõpuks vallutada keerulisemaid välisturge.

Õppimine ja kasvamine koos klientidega

KMT peamised puitelementide eksporditurud on täna Soome, Rootsi ja Norra, mis on tuntud nõudlike klientide poolest. Püsiklientidega koos õppimine ja kasvamine on aga laiendanud ettevõtte portfelli lisaks puidule ka termoprofiilterasest elementidele, mis on toonud kaasa väljakutseid pakkuvaid ülesandeid kogu Euroopas. Näiteks nii Gatwicki kui ka Heathrow lennujaama katusepaneelid tarnis KMT õigeaegselt 2012. aasta Londoni olümpiamängude ajaks.

Märkimisväärsed projektid hõlmavad ka Facebooki serverite rajamist Rootsis ja Läti suurimat haiglat. Kuid KMT üks raskemaid projekte oli raudteejaama ehitamine Norrasse. “Projekt pidi õigeks ajaks valmis saama, aga saime töötada vaid 4 tundi päevas, kuna jaam oli aktiivses kasutuses iga päev,” meenutab Talts. Veel üks Rootsi raudteejaam pälvis KMT Eesti Puitmajaliidu korraldatud konkursil Aasta paneelmaja 2020 ihaldatud puidukasutuse eriauhinna. Puit- ja teraselementidega samaaegne töötamine on aidanud ettevõttel riske maandada ning mitmekesistada toote- ja kliendiportfelli.

Kommunikatsioon ja koordineerimine

„Usume tugevalt klientide lojaalsusse ja kaldume töötama klientidega pikaajaliselt – meie kliendibaas pole aja jooksul palju muutunud ja see on andnud meile suurepärase stardipositsiooni ülemereturgudel tegutsemiseks. KMT hoidub ühekordsetest projektidest, see partnerlusele keskendumine tähendab, et ühel päeval võime tarnida kliendile teraskarkasshotelli, aga järgmisel päeval ehitame samale ostjale puidust elamukorteri,” nendib Talts. See on suurendanud KMT projektide valikut eramajadest avalike hooneteni, sealhulgas korterikompleksid, lasteaiad, koolid, haiglad, büroohooned, raudteejaamad ja lennujaamad.

Edu pandiks on Taltsi hinnangul suhtlemine ja koordineerimine, kuna kõik projektid nõuavad uskumatut pingutust eelplaneerimisel ja suurt tähelepanu detailidele, mis tuleb kõik kokku leppida tellija ja teiste seotud osapooltega. Seetõttu teatab KMT uhkusega, et nende süül pole aastate jooksul ükski saadetis hilinenud. “Kindlasti ei ole me kokkupandavate ehituselementide jaoks ökonoomne valik, kuid pakume suurepäraseid insenerioskusi, paindlikkust ja lojaalsust.”

Rongijaam Rootsis. Photo: KMT Prefab OÜ

“Valmistatud Eestis” on müügiargument

Kuigi KMT võtmepartneriteks rahvusvahelistel turgudel on tunnustatud tegijad nagu NCC, Skanska ja Hent, usub Talts, et “Made in Estonia” on kujunenud veenvaks müügiargumendiks ka omaette. „Eestlased on tuntud keerukate ja nõudlike lahenduste pakkumise poolest väljakutseid esitavatele projektidele, meie insenerioskused on ületamatud. Oleme kartmatud uute lähenemisviiside kasutuselevõtul lõpptulemuse saavutamisel ja surume aeglaselt, kuid kindlalt oma kliente julgema ja innovaatilisemaid ülesandeid küsima – piirid saab seada ainult nende loovus,” räägib Talts.

Ehitussektor on määratluse järgi konservatiivne. Monteeritavate ehitusmaterjalide kasutamine nõuab märkimisväärset projekteerimistööd, planeerimist ja erioskusi. Võib tunduda, et hoonete kohapealne kokkupanek on traditsioonilistest ehitusmeetoditest kiirem, kuid ettevalmistustööd võivad olla aeganõudvamad. “Lihtsus tähendab võidujooksu aja ja kuludega, sundides meid ka improviseerima.” Kogu ettevalmistustöö on sarnane kasutusjuhendi koostamisele, et tagada kohapealne monteerimistöö sujumine, vaid see tagab korraliku kvaliteedi ja vajaliku tõhususe.

KMT element

Puidu osatähtsus ehitusmaterjalina on ülemaailmselt kasvamas, kuna üha enam avalikke hooneid ehitatakse taastuvatest materjalidest. Jääkjäätmete minimeerimine ja materjalide ringlussevõtt moodustavad aluse keskkonnasäästlikule lähenemisviisile ka paneelmajades. „Mida rohkem suudame tootmist standardiseerida, seda jätkusuutlikumaks ja konkurentsivõimelisemaks muutub paneeltoodete äri. Nõuame aga arhitektuuriliselt huvitavate tulemuste saavutamist – isegi paneelmajad võivad ja peavadki lahedad välja nägema. Erilahenduste automatiseerimine on keeruline, kuid nende tootmine peab olema piisavalt lihtne,“ selgitab Talts KMT filosoofia tuuma.

Meditsiinikeskus Norras, KMT Prefab OÜ. Foto: Hundven-Clements Photography
Meditsiinikeskus Norras, KMT Prefab OÜ. Foto: Hundven-Clements Photography