Eesti Külaliikumine Kodukant ja Eesti Puitmajaliiduga koostöös valiti Aasta küla konkursi raames esmakordselt välja ka kogukondade parimad puithoonete renoveerimisprojektid ning piirkonna ajaloolist mälu kandvad ja kogukonda ühendavad puitkonstruktsioonil hooned.
Tunnustamise idee sünni juures olnud Hobbiton OÜ ja Eesti Puitmajaliidu endise juhatuse liige Ragner Lõbu kinnitab, et maapiirkondade areng ning eelkõige vanade hoonete taastamine on viimasel kümnendil olnud märkimisväärne. „Sõites mööda Eestit näeme igal aastal üha enam võrratult korrastatud maju ning suurepäraselt keskkonda sobitatud uusi ehitisi,“ ütleb Lõbu ja lisab, et maapiirkonna eripäradest tingitult on need reeglina just puitkonstruktsioonil hooned. „Sageli on sellise töö taga entusiastid, kes on võtnud ajalooliste maamärkide ja piirkonna lugu jutustavate hoonete korrastamise enda südameasjaks ning kes panustavad sinna eelkõige isiklikku aega, vahendeid ja finantse. Et külas oleks elu, on vaja inimesi. Et oleks inimesi, on vaja korrastatud hooneid. On põnev näha, et just läbi selliste ühisprojektide saavad inimesed sõpradeks, tekib külaliikumine ning oma kogukonna tunne, mis on maal elamiseks ülimalt oluline,“ lisab Lõbu.
Eesti Külaliikumine Kodukant esindaja Krista Habakukk kinnitab, et puidul ja puidust hoonetel on olnud ja on ka täna külade kujunemisel oluline roll. Esimesed seltsimajad ehitati tema sõnul just ühistööna ja taluperemeeste poolt annetatud palkidest. Kuna puit on Eestile omane ja kättesaadav ehitusmaterjal, mis sobib ideaalselt just maapiirkonna hoonestuse rajamiseks, on puidust külahoonete tunnustamine Habakuke sõnul väärt algatus. „Me ei ole seni Aasta küla konkursil kunagi eraldi hooneid välja toonud, kuid lähtudes meie konkursi statuudist, otsime uuenduslike ja nutikate lahenduste rakendamist oma elukeskkonna arendamisel. Puitmajaliidu tunnustus on oluline algatus, kuna väärtustab nii inimeste koos tegemise ja -olemise soovi kui ka hoonet, läbi mille on võimalik seda soovi teostada,“ ütleb Habakukk.
Aasta küla 2021 konkursi parimad puithooned on:
- Parim renoveerimisprojekt – Käru kirik, 1860.a. ehitatud ja viimastel kümnenditel renoveeritud puidust sakraalhoone.
- Parim renoveeritud eramu – Leevaku endise meierei juhi elumaja; 1930ndatel ehitatud ja 2014.a. taastatud puitkonstruktsioonil elamu.
- Parim uusehitis – Nasva klubi; 2014.a. Nasva Küla Seltsi algatusel rajatud klubihoone-restoran.
Aunimetused anti üle 18. juunil Eesti Vabaõhumuuseumis.
Aasta küla valimine toimub juba üheksandat korda. Konkurss toimub üle aasta ning iga maakond esitab tiitlile kandideerima oma maakonna Aasta küla. Aasta küla valimist korraldab MTÜ Eesti Külaliikumine Kodukant.