Iirimaa otsib eluasemekriisi lahendusi Eesti puitmajatööstusest

9.–12. septembril korraldas Eesti kõrgetasemelise visiidi 20-le Iiri poliitikakujundajale, ehitussektori esindajale ja ettevõtjale eesmärgiga tutvustada innovaatilisi ehitusmeetodeid ja suurendada koostööd Eesti ja Iirimaa vahel.

Iirimaa seisab silmitsi eluasemepuuduse väljakutsetega, kus peamisteks kitsaskohtadeks on ehitusmahud ja planeerimisprotsessid. Nende probleemide lahendamiseks on Iiri valitsus panustanud suurel määral ehitusinnovatsiooni, eraldades igal aastal umbes 4 miljardit eurot initsiatiivile “Housing for All“.

Õppevisiit jättis iiri delegatsioonile tugeva mulje. Külalised said vahetult näha, milline potentsiaal on Eesti puitehituse tehnoloogiate, kompetentside ja tehasemajade integreerimisel Iirimaa elamuehituse strateegiasse ja väljakutsetesse. J. Owen Lewis, Iiri valitsuse puitehituse juhtrühma esimees, märkis, et ta hindab kõrgelt võimalust vahetult näha väga muljetavaldavaid Eesti tehasemajade tootmisüksusi ning külastada ilusaid valminud referentse. “Kõik need on väga olulised Iirimaa otsustavuses suurendada puidu kasutamist Iiri ehituses,” lisas ta.

Delegatsiooni kuulusid ka teised mõjuisikud, nagu senaatorid John Cummins, Victor Boyhan, Seamus Michael Kennedy ja Mary Fitzpatrick ning asetäitja Steven Matthews ja mitmed esindajad Iiri elamumajanduse agentuurist, maa-arendamise agentuurist ja Iiri elamumajanduse ministeeriumist, samuti põllumajandusministeeriumist ja ettevõtlusministeeriumist.

Iiri delegatsiooni külastus Kodumaja tehases Tartus. Foto: Woodhouse Estonia

Visiidi olulisimad väärtused:

  • Poliitikate ja innovatsiooni vahetus: Kohtumistel Eesti Kliimaministeeriumiga keskenduti madala emissioonitasemega kaasaegsete ehitustehnikate edendamisele ja planeerimisprotsesside lihtsustamisele. Aruteludes tõsteti esile, kuidas digitaalsed tööriistad nagu BIM, võivad aidata lahendada Iirimaa elamuehituse planeerimisprobleeme.
  • Külastused Eesti majatehastes: Delegatsioon külastas suuremaid puitmajasektori tootmisüksusi, sealhulgas Harmetit, Kodumaja ja Arcwoodi. Need külastused pakkusid vahetut ülevaadet uuenduslikest protsessidest ja puitehituse projektidest, näidates Eesti pädevust ja kompetentse kaasaegsetes ehitusmeetodites.
  • Referentside külastused: Ekskursioonid hõlmas erinevaid valminud puithooneid ja tehasemajade projekte, sealhulgas ridaelamud Tartus, CLT kortermaja Põlvas ja moodul-lasteaed Tallinna lähedal. Soomes tutvus delegatsioon kaheksakorruselise CLT kortermaja ehitusega Tamperes ning külastas ikoonilist Oodi raamatukogu Helsingis. Iga hoone näitel tutvustati säästva puitehituse praktilisi lahendus, rõhutades efektiivsust, kiirust ja jätkusuutlikkust.

Osana õppevisiidist olid ka fookus-seminarid erinevatel teemadel, et anda ülevaadet tehnilistest, regulatiivsetest ja koostööraamistikest, mis on vajalikud kaasaegse puitehituse edendamiseks.

  • Tuleohutuse seminar: Vastavuse ja ohutuse tagamine puithoonetes – Tuleohutuse seminar toimus Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumis ning oli juhitud Siseministeeriumi pääste- ja ohutuspoliitika nõuniku Mari Tikani, hinnatud tuleohutuse eksperdi Rait Puki (Fireplan) ning Tallinna Tehnikaülikooli professori Alar Justi poolt. Seminar andis põhjaliku ülevaate puidu- ja modulaarsete ehitiste tuleohutuse standarditest ja regulatsioonidest.
  • Koostööhanke mudelid: Koostööl põhinevad lähenemised tõhusale ehitusele – Seminar keskendus koostööhanke mudelitele, kus on koostööl põhinev lähenemine ehitusprojektide juhtimisele, hõlmates tihedat koostööd klientide, projekteerijate, töövõtjate ja teiste sidusrühmade vahel juba projekti algusest peale. Teemat esitles Sulev Senkel ettevõttest BrainTeam OÜ Tallinki parvlaeval teel Soome.
  • Elutsükli hindamise (LCA) seminar: Keskkonnamõjude hindamine puitehituses – Elutsükli hindamise seminar, mida esitles prof. Matti Kuittinen Aalto Ülikoolist Helsingis, keskendus ehitusmaterjalide keskkonnamõjudele nende kogu elutsükli jooksul – alates tootmisest kuni utiliseerimiseni. Kuittineni teemakäsitlus rõhutas LCA potentsiaali mõjutada poliitikakujundamist ja edendada säästlike ehituspraktikate kasutuselevõttu Iirimaal. LCA integreerimine planeerimis- ja regulatiivsetesse raamistikesse võimaldaks Iiri poliitikakujundajatel edendada keskkonnateadlikumaid ehitusmeetodeid.

Kõik korraldatud seminarid andsid väärtuslikku sisendit tehnilistest, regulatiivsetest ja koostööraamistikest, mis on vajalikud kaasaegse puitehituse edendamiseks. Seminarid rõhutasid ohutuse, efektiivsuse, keskkonnasäästlikkuse ja koostöö tähtsust, et rajada jätkusuutlik ja paindlik elamuehitussektor.

Tuleohutuse seminar Pelgulinna Riigigümnaasiumis (Tallinn). Foto: Woodhouse Estonia

Edasine suund

Õppevisiit pani aluse sügavamale koostööle Eesti ja Iirimaa sidusrühmade vahel, et jätkata puitehituse edendamist ja jätkusuutlike ehitusmaterjalide kasutust. Täname kõiki osalejaid ja kaaskorraldajaid!

Osalejad:
Sara-Jane Pisciotti (Sisk Group, puitehituse juhtrühm), J. Owen Lewis (puitehituse juhtrühm); Martin Kirrane (Maa-arendamise Agentuur); Senaatorid John Cummins, Victor Boyhan, Mary Fitzpatrick, Seamus Michael Kennedy, Steven Matthews (Iiri elamukomitee esimees); Sandra O’Reilly, Tom Maguire (Ettevõtluse, kaubanduse ja tööhõive ministeerium); Sean Armstrong, Derek Kavanagh, Joan McMahon ja Liam Harding (Elamumajanduse, kohaliku omavalitsuse ja pärandi ministeerium); Kathryn Meghen (Arhitektide Kuninglik Instituut); Richard Walsh, David GilMoreno (Põllumajandus-, toidu- ja mereasjade ministeerium); Norman Jackson, William Bell (Elamumajanduse Agentuur).

Kaaskorraldajad:
Suursaadik Kairi Künka Eesti saatkonnast Dublinis, Eesti Puitmajaliit (Annika Kadaja), Eesti Kliimaministeerium (Ivo Jaanisoo, Kaja Pae), Eesti Kaubandus-Tööstuskoda (Liisi Kirschenberg), Eesti Välisministeerium (Carmen Pajuste), Iiri saatkond Eestis (James Sherry).

Iiri-Eesti delegatsioon Helsingi Oodi raamatukoguhoone ees. Foto: Woodhouse Estonia