Garage48 Wood võitjad avardavad ringmajanduslike moodulehitiste võimalusi ning toovad tagasi 100-aasta vanuse ehitustehnika

Möödunud nädalavahetusel toimus viies Garage48 “Future of Wood” puidu teemaline arendusnädalavahetus, mille keskseks eesmärgiks oli puidu- ja metsatööstuse jätkusuutlikkus ning kliimaneutraalsus eelkõige arhitektuurilisest aspektist lähtuvalt. Kokku osales üritusel 14 tiimi enam kui viiest erinevast riigist ning parimate lahenduste edasi arendamise toetuseks jagati välja rekordiline auhinnafond 22 000€.

“Garage48 Future of Wood häkatoni eesmärgiks oli tuua kokku arhitektuuri, metsanduse ja puidu töötlemisega seotud erinevad osapooled nii organisatsioonide kui spetsialistide tasemel ning luua platvorm koostööks. Võrumaa Kutsehariduskeskuse, TSENTER Kompetentsikeskuse, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Puitmajaklastri, Eesti Teadusagentuuri ja Garage48 ühises korralduses ning koostöös meie partneritega esitasime häkatonile seitse probleemipüstitust, mis avavad nii valdkonna väljakutsete kui ka puidu kasutamise võimaluste rohkust,” selgitas häkatoni projekti koordinaator ning Garage48 juhatuse liige Kadri Kõivik

Väljakutsed esitati Thermory, Auroom, Metsä Wood, 369 Pattern Buildings, Tartu linna ning Sotsiaaliministeeriumi koostöös.

“Suur osa tiimidest töötas puitmaja lahenduste kallal ning kõik nad näitasid, et pikaaegsetest traditsioonidest hoolimata võib puitehitus olla tõeliselt innovatiivne. Võitjad näitasid 369 Pattern Building platvormi kasutades, kuidas iga tehases toodetud ehitis saab olla unikaalse arhiktektuuriga. Seeläbi demonstreerisid nad modulaarehitiste keskset rolli ehitusvaldkonna ringmajanduslikult toimivaks muutmisel,” kommenteeris Eesti Kunstiakadeemia vanemteadur ja häkatoni kaaskorraldaja ning žürii liige Renee Puusepp.

Tiim Kobar prototüübi tutvustamine. Foto: Maanus Kullamaa
Tiim Kobar prototüübi tutvustamine. Foto: Maanus Kullamaa

Häkaton leidis aset Võrumaa Kutsehariduskeskuses, kus igapäevaselt koolitatakse puittoodete tehnolooge ja mööbli konstruktoreid. Kooli direktor Eveli Kuklane näeb puidu potentsiaali ja selle mõju jätkuvat suurenemist. “Puit on väga paindlik materjal. Tõtt öelda pole me puidu piire isegi mitte kompama veel hakanud. Seega, puitu võib tulemuslikult häkkida veel palju aastaid. Ent seekordne häkk jääb meelde kui väga fokusseeritud ja praktiline arendusnädalavahetus. Sel korral mitte lihtsalt ei mõeldud puidule välja uusi lahedaid kasutusviise ja -lahendusi, vaid otsiti vastuseid reaalsetele eksisteerivatele väljakutsetele.”  

Eesti Kunstiakadeemias ning Võrumaa Kutsehariduskeskuses oli puiduhäkaton tudengite jaoks õppekava osa. Wood häkatonile leiavad aga tee ka tudengid teistest koolidest ning spetsialistid ettevõtetest. Eesti keskkonnasõbralikum omavalitsus Tartu linn toetas häkatonil kliimaneutraalsete lahenduste loomist ning Tartumaa ettevõtete osalemist. “Future of Wood üritus on hea võimalus ettevõtetel oma seni sahtlisse kirjutatud tootearendusi prototüüpida ning kohest tagasisidet saada. Mine tea, ehk sünnib just siit idee, mis viib mõne meie tootmisettevõtte ükssarviku staatusesse,“ selgitas Tartu linna nutika ettevõtluse valdkonna juht Katrin Kask.

Häkatoni võitis Kobar tiim, kes töötasid välja 369 Pattern Building System moodulid, mis loovad uusi ruumilisi omadusi ja suurendavad valikut moodulehitisteks. Lisaks üldvõitja tiitlile võitsid nad ka “369 Pattern Building System” ja “Thermory puidukasutus linnaruumis” väljakutsed ning pälvisid Cleantech Estonia eriauhinnana otsepääsu Climate Launchpad top 20 tiimi hulka. 

Garage48 Future of Wood häkatoni võitis tiim Kobar. Foto: Silver Gutmann
Garage48 Future of Wood häkatoni võitis tiim Kobar. Foto: Silver Gutmann

“Suutsime üritusel kokku tuua imelise tiimi, kus kõik said ennast tõestada. Oleme tänulikud mentoritele nende abi, toetuse ja korralduse eest. Näeme projektil paljulubavaid võimalusi, seega arendame seda oma tiimiga edasi,” sõnas tiimiliige Tatjana Štšurikova võidu järel. 

Teise koha saavutas Strawall, kes arendas nädalavahetusel põhust, savist ja puidust koosnevaid ehituspaneele. Nad võtsid kasutusele üle 100 aasta vana ehitustehnika, et luua väiksema jalajäljega heaolukeskkonda.  

Kaks auhinda võitsid ka Gravy Benchy, kes arendasid kiikuva moodulpingi, mis hõlbustab eakatel püsti tõusmist ning soodustab avalikus ruumis viibimist. Nad viisid koju nii TSENTER Kompetentsikeskus ja Sotsiaaliministeeriumi ühise “puittooted ja arhitektuur eakatele” väljakutse auhinna kui ka Eesti Teadusagentuuri auhinna innovatiivse puitmassi väärindamise lahenduse eest, milleks on laborite kasutus ja nõustamine Eesti Maaülikoolis

Tartu linna kliimaneutraalsuse väljakutse võitis HyperFractal, kes arendasid moodulkortereid. Häkatoni jooksul keskendusid nad spetsiifiliselt vannitoa moodulile, sealjuures veevärgile ja ventilatsioonisüsteemile.  

Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Puitmajaklastri ja 369 Pattern Building System väljakutsel oli kolm võitjat: Kobar, HyperFractal ja Office Singularity. Viimane neist lõi moodulkontorite lahenduse, millega arhitektid saavad kiiresti loomingulisi kontorihooneid disainida.

Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Puitmajaklastri ühisväljakutse “369 Pattern Building System” võitja prototüüp. Foto: Maanus Kullamaa
Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Puitmajaklastri ühisväljakutse “369 Pattern Building System” võitja prototüüp. Foto: Maanus Kullamaa

 Thermory väljakutse “termotöödeldud puit linnaruumis” võitis häkatoni üldvõitja Kobar.

Auroom heaolu väljakutse võitis tiim Landscapes, kes arendasid moodulsauna. See koosneb neljast moodulist, mida saab kombineerida vastavalt soovile ja ruumile.  

Publiku lemmik oli Smart Pergola, kes nagu nimi vihjab, ehitasid nutika pergola. Kui tavalist pergolat saab Eestis kasutada kolm-neli kuus aastas, siis nende lahendusel oli soojustus, elekter ja neli seina, mis pikendavad pergola kasutusperioodi ca üheksa kuu peale.  

Tiimid olid nii tugevad, et finaalide otseülekande jälgimise ajal helistas Garage48 asutaja Ragnar Sass ja pani Metsiku Loodusega koos välja üllatusauhinna. Nad andsid ühele tiimile võimaluse prototüüpida lahendust nende “Maidla Nature Resort” loodusvillas. Üllatusauhinna võitis heaOLU ruum, kes arendasid u-kujulisi moodulelemente, mida saab erinevalt kombineerida o-kujulisteks elementideks.  

See pole veel kõik! Viimase, Metsä Wood avatud innovatsiooniplatvormi auhinna võitja selgub veel mõne päeva pärast.  Garage48 Future of Wood 2022 saab toimuma Tallinnas, Eesti Kunstiakadeemias.

Häkatoni finaali otseülekanne SIIN LINGIL

Allikas: Garage48 Future of Wood 2021 pressiteade 30.11.2021

Garage48 Future of Wood häkatoni toetab osaliselt Eesti puitmajade ekspordiklastri täistaotluse projekt Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) klastrite arendamise programmi raames, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.