Garage48 digiehituse häkaton 2021 võitjad on selgunud

4. – 26. septembril toimus eestlaste ja soomlaste eestvedamisel rahvusvaheline Garage48 “Digital Construction” häkaton, eesmärgiga luua digitaalseid lahendusi ehitus- ja kinnisvarasektori kitsaskohtade parandamiseks ning sektori arendamiseks.

Häkaton toimus samaaegselt nii Tallinnas kui Helsingis, nii kohapealse kui virtuaalse üritusena ja tõi kokku valdkonna eksperdid, insenerid, disainerid, tarkvaraarendajad, andmeanalüütikud ja turundajad, et intensiivse meeskonnatöö tulemusel 48-tunni jooksul sektori efektiivsust tagavaid lahendusi prototüüpida. Häkatonil osales kokku 60 inimest 15. erinevast riigist ja moodustati 11 meeskonda, mida juhendasid 22 oma ala tippspetsialisti.

Sektori probleemvaldkondadele lahenduste leidmiseks esitasid häkatoni partnerid konkreetsed väljakutsed, kus parimate lahenduste loojaid ootasid rahalised auhinnad.

  • Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi 5000€ auhinna võitja on Colizy, kes, töötas välja rakenduse prototüübi (ühise andmekeskkonna platvormi), mis aitab digitaliseerida ja seeläbi tõhustada suuremahuliste ja keeruliste ehitusprojektide kommunikatsiooni.
  • Soome Keskkonnaministeerium andis välja kaks 4000€ auhinda. Esiteks, kasutajapõhiste teenuste loomine ehitatud keskkonna jaoks: MyBuilding (OmaRakennus) demo laiendamine, mille viis koju Procyon. Procyoni lahendus on tööriist, mis aitab ennustada kinnisvara väärtust ja projitseerida selle tulevikku. Eesmärk on tuua väärtust erinevatele kinnisvarasektori osapooltele, eelkõige agentidele ja arendajatele, ent ka ostjatele ja müüjatele, investoritele, pankadele ning linnaplaneerijatele.
  • Ja teiseks, süsinikuneutraalselt ehitatud keskkonnale ülemineku kiirendamine ja hoonetele
    ringmajanduse võimaluste loomine, mille 4000€ auhinna võitjaks on Circomy. Circomy ühendab esilekerkivad jätkusuutlikkuse eeskirjad tekkivate digitaalallkirja standardite ja õigusraamistikuga, et märgistada korduskasutamiseks kavandatud materjale, mille tulemusel saab materjale ja ehitusosi müüa virtuaalsetel platvormidel juba enne nende hoonetest demonteerimist.
  • Riigi Kinnisvara AS premeeris 3000€-ga enda vabalt valitud parimat lahendust, mis kuulub meeskonnale Procyon.
  • 3000€ väärtuses Nordecon Grand Prix ehk häkatoni üldvõitja on Hyperion Robotics, kes töötas välja süsteemi, mis suudab automaatselt toota raudbetoonkonstruktsioone erinevate jäätmevoogude ringlussevõetud betoonist, tekitades pea nulljäätmeid. Lahendus ühendab jäätmete kõrvaldamise ja korduskasutuse, kus ehitusdetailide tootmiseks kasutatakse 3D -printimistehnoloogia optimeerimist ja automatiseerimist.

Üldvõitja kategoorias tuli teisele kohale Procyon.

  • Eesti Puitmajaklastri 1500€ auhinnaraha võitis meeskond My3DCloud, kes leidis uue viisi automatiseeritud 3D-modelleerimiseks. See võimaldab tuvastada andmebaasis olevaid objekte isegi ilma kõigi andmeteta ja kasutada masinõpet ja tehisintellekti, et 3D -modelleerimine täielikult 3D-laserskaneerimise andmetest automatiseerida ning saada 3D-mudeleid BIM -i jaoks vaid mõne tunni jooksul. Konkreetne lahendus on eriti vajalik aga hoonete, näiteks kortermajade, tehaselisel renoveerimisel, mis kiirendab rekonstrueerimise projekteerimise protsessi.

Lisaks jagati auhinnana välja ka piletid sTARTUp Day’le, 4-nädalane kiirendprogramm KIRAHub’i poolt, pääsmed AEC häkatonile, WDBE2021 Summit’ile ja European Bauhaus goes Digital üritusele.

Üldžürii koosseisu kuulusid Gerd Müller (Nordecon), Martin Polikarpus (Digitaalehituse klaster), Ergo Pikas (TalTech), Jaan Saar (Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium), Siim Puskai (Remato), Silver Ader (Riigi Kinnisvara AS) ja Minna Perähuhta ning Tuija Pakkanen (Soome Keskkonnaministeerium).  

Lisainfo häkatoni kohta.

Eesti poolt tõid projekti ellu Digitaalehituse klaster, Eesti Puitmajaklaster, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning Garage48, Soome poolt Soome Keskkonnaministeerium ja KIRAHub. Projekti toetasid Nordecon, Remato, Riigi Kinnisvara AS, Euroopa Regionaalarengu Fond, EAS ja Sirkel ja Mall.  


Allikas:  Digitaalehituse klaster / Garage48 pressiteade 30.09.2021