Woodhouse Estonia ja Eesti palkmajatootjad külastasid 12.-17. aprillil rahvusvahelist palkehituse konverentsi Kanadas. UNESCO pärandi alla kuuluv suitsusauna ehitamine ja saunakultuuri tutvustamine tekitas ookeani taga parajalt elevust.
Palkmajatootjate aastasündmuseks on läbi aastate Kanada kolleegide poolt korraldatud rahvusvaheline palkehituse konverents, kus kogunevad üle maailma palkmajaehituse huvilised ja ILBA (International Log Builders’ Association) võrgustiku liikmed. Pärast pikalt kestnud COVID perioodi, mil ei olnud võimalik konverentsi korraldada, otsustati sel aastal sündmuste seeria taas käivitada. Järjekorras 49-s konverents toimus Kanadas Waterloo linnas. Kokku tulid palkehituse spetsialistid Kanadast, USAst, Šveitsist ja Prantsusmaalt. Kohal olid ka Eesti käsitöö palkmajade tootjad Hobbiton, Tender Ehitus ja Woodhouse Estonia esindus.
Konverentsi fookuseks olid erinevate kogemuslugude ja uute trendide jagamine. Ka Woodhouse Estonial oli võimalik tutvustada Eesti puitmajasektorit ning Andrus Prangli (Hobbiton OÜ) jagas täpsemalt traditsiooniliste käsitööriistadega suitsusauna ehitamise kogemust. Selgus, et kuigi lõpptoode – käsitöö palkmaja – on üle maailma ehitajatel sarnane, siis tehnoloogia (nt. tappide ehitus) ja töövõtted on võrdlemisi erinevad. Nii näiteks on Kanadas ja Ameerikas pigem levinud ümarpalkidest ja sadultapiga tehtud hooned, kuid meie regioonis ehitatakse rohkem kantpalgist ja puhasnurga või Norra tapiga palkmaju. Kaugete kolleegidega töövõtteid arutades selgus, et nurgatappide tegemise erinevus seisneb ka tuuleluku olemasolus. Sama ka saunakultuuriga – saunas käimine, rääkimata suitsusaunast, ei ole Ameerikas selliseks iganädalaseks traditsioonis nagu meil siin Eestis. Saunatamisest teatakse, kuid praktiseeritakse pigem vähe. Ilmselt ka seetõttu kujunes Andrus Prangli tutvustatud suitsusaunade teema konverentsil üheks keskseks jutuaineks.
Lisaks konverentsi ettekannetele korraldati ka praktilisi töötube: nurgatappide ehitus, tööohutus, puidutöötlemine. Rõhku pandi peamiselt palkmajade püsivusele (kvaliteedile) ja kahjustuste vältimisele. Lisaks pakkus põnevust ka erinevate võistluste korraldamine – traditsiooniline kirveloopimise võistlus, nurgatapi ja vara tegemine.
Nurgatapi tegemise võistluse kulminatsiooniks oli eestlaste üllatus – Woodhouse Estonia kinkis võistluse võitjale pileti Eestisse iga-aastasele käsitöö palkmajaehitajate kutsevõistlusele. Võistluse võitjaks tuli Holger Wurzbacher ettevõttest Laverty Log Homes, kes oli võidu ja üllatusauhinna üle silmanähtavalt rõõmus. Noormees saab reisida juuni alguses Eestisse, Hiiumaale, kus toimub meie kohalike palkmajaehitajate mõõduvõtt.
Woodhouse Estonia üheks konverentsil osalemise eesmärgiks oli tutvustada ka 2024.a Räpinas Euroopa kultuuripealinn Tartu programmi raames korraldatavat rahvusvahelist palkehituse konverentsi. Kanadast saadi olulist sisendit palkehitusalaste tegevuste edasiseks ellu viimiseks ja meil korraldatava rahvusvahelise palkehituse konverentsiks planeerimiseks.
Eesti ja meie puit- ja palkmajaehitus pälvis konverentsil kahtlemata suurt tähelepanu ning loodame seal osalenud spetsialiste ja huvilisi kohata peatselt ka Eestis.
Rahvusvaheline palkehituse assotsiatsioon (International Log Builders’ Association) on 1974.a loodud ülemaailmne võrgustik, mis on pühendunud käsitöö- ja freespalkehitiste ehitamise edendamisele ja valdkonna spetsialistide ühendamisele. Sealhulgas koostab liit palkehitusega seotud koolitusprogramme ja õppematerjale ning on loonud palkehituse standardi.. Ühingu administratsioon asub Kanadas, kuid liikmeskonnas on esindatud üle 170 organisatsiooni, 20st riigist. Nende seas ka Eesti ja meie käsitöö palkmajade tootja Hobbiton OÜ.
Konverentsikülastust toetas Eesti puitmajade ekspordiklastri projekt läbi EASi klastrite toetamise meetme, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.