Woodhouse Estonia esindus külastas septembri lõpus Soome palkmajaehitajaid ja kohalikke palkehituse referentse. Oma muljeid ja mõtteid sellest reisist jagab arhitekt Mihkel Urmet (TEMPT OÜ).
Eestlastel ja soomlastel on ajalooline tava omavahel koostööd teha ning vajadusel abiks olla. Soomlased on ülemaailmselt tuntud oma puitmajade ja kvaliteetse ehitusega, tihtilugu seostatud ka palkmajade tootmisega. Aeg on aga paraku viinud sealpool lahte ehituse kunagisest käsitöö palkmajade ehitamisest kaugele ning nüüd on jällegi meie kord ulatada abistav käsi – tuua sugulasrahvas oma iidsete oskuste juurde tagasi.
Toivalas asuvas palkmajaõpetuse koolis (Toivala Hirsiopetuskoulu) külastasime õppeklasse ja tootmishoonet, kus Samuli Eskelinen’i juhatusel saime ülevaate, mis tasemel on hetkel käsitöö palkmajaehitajate koolitamine Soomes. Ta kirjeldas hästi sealseid õppeprogramme ning väljundeid. Parasjagu oli pooleli õpilaste poolt ehitatava õppeköögi jaoks palkide tahumine.
Reisi raames külastasime ka ühte Toivala õppejõu Asko Turunen’i (Lastupuu) põnevat referentsi – tema enda kodu. Mees on seal juba aastaid tegelenud oma palkhoonete hobiga ning näha oli, kuidas meistrimees võtab kogu protsessi tõsiselt. Väravaski oli suur puitskulptuur – karu koos hiidkalaga tervitamas. Hiigelsuurtest ümarpalkidest saunahoone väikse külalistetoaga valmis selle hoovi peal esimesena. Teises etapis ehitati eluhoone ja ka see ei olnud palgi valiku mõttes just väga tagasihoidlik.
Põhja-Karjala on sügisesel ajal superilus kõikide looduses toimuvate värvimängude ning sealse kuppelmaastikuga. Majutusime sel korral Puukarin Pysäkkis, kus perenaine Anni Korhonen valmistas külalistele kohalikest mahetoorainetest maitsva õhtusöögi. Jutuajamise käigus selgus põnev teadmine, et sealsed majutusasutused on leidnud kasuliku koostöövormi. Nimelt on võimalik näiteks suusapuhkust alustada ühest peatumiskohast, seejärel suusatada järgmisesse ning sealt jällegi edasi selliselt, et majutuspakkuja viib kõik sinu isiklikud asjad õigeks ajaks järgmisesse punkti. Selliselt saab parema ülevaate kogu Karjala suusamaastikust ja loodusest.
Woodhouse Estonia reis viis ka Kuhmo linna, kus on tänu sealsele hiigelsuurele saekaatrile hakanud koostööd tegema suurem hulk ettevõtteid. Nad kõik etendavad selles koostööprotsessis oma osa ning olenevalt profiilist ka vahendavad teiste tootjate teenuseid-tooteid. Hea ülevaate Kuhmo linna arengutest ja plaanidest puithoonete edendajana andis Woodpolis eestvedaja Tuomo Määttä.
Üks saetööstuse kliente on kohalik ristkihtpuidu suurtootja Crosslam, kus Jukka Silvernnoinen ja Timo Toivanen esitlesid meie grupile oma tootmisprotsessi ning ettevõtte plaane. Selgus, et küllaltki lihtsa tehnoloogia abil toimub suures mahus CLT tootmine ning kuigi on võimalik toota ka erilahendusena eripuidust ristkihtpuitu, siis tavapäraselt on Crosslam’i paneelide väliskihid kuusepuidust ning sisemised kihid männist.
Jätkuv palkehituse ringreis viis ettevõttese Timber Frame, mille nimi viitab küll puitkarkasstüüpi majadele, aga külastuse käigus selgus, et ettevõte tegeleb tegelikult kahte tüüpi palkmajade tootmisega. Lisaks traditsioonilistele ümarpalkmajadele presenteeris Ilpo Heikkinen meile ka nende oma tootena tehtavaid masinpalkmaju. Ettevõte tellib naabrilt, eelpool mainitud Crosslam’ilt, eritootmisena CLT-d, kus keskmised kihid vertikaalselt ja välimised horisontaalselt paigutatud. Seejärel ehitatakse paneelidest vertikaalsel suunal paisumis-vajumis probleemideta masinpalkmaja.
Naabruses tegutsev AA-Puu värvib fassaadilaudu ja siseviimistluslaudu. Nende tegevust organiseeriv Hannu Gröhn tegi ülevaate, milline on vahe nende endise värvitsehhi ning uue modernse ja automatiseeritud laudise värviliini vahel.
Reisikirjelduse autor: Mihkel Urmet
Soome kontaktreisi ja palkehitusega tutvumist rahastas Eesti puitmajade ekspordiklastri projekt, mida toetab EAS Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.