Eesti puitmajatootjad maailma kõrgeima puithoone tipus!

Eesti puitmajatootjate esindus saabus äsja Norrast, kus külastati maailma kõrgeimat puithoonet, tutvuti kahe kohaliku ettevõtte ning Eesti majatehaste poolt toodetud objektidega Norras. Oma kogemusi puidust kõrghoone ehitamisel jagas Moelven Limtre AS tegevjuht Rune Abrahamsen.

Eesti Puitmajaklaster koos liiduga korraldas oma liikmetele selle nädala alguses (28-29. mail) toimunud õppereisi Norra, kus kahepäevase programmi raames külastati majatootjate koostööpartnerit Hunton Fiber ASi, kõrgeima puithoone ehitajat Moelven Limtre ASi ning Eesti tootjate poolt Norra eksporditud puitmaju.

Hunton Fiber AS uus tehas Gjøvikis. Foto: Eesti puitmajaklaster
Hunton Fiber AS uus tehas Gjøvikis. Foto: Eesti puitmajaklaster

Reisi esimesel päeval tutvuti ehitussektoris kasutatavate tuuletõkke- ning heliisolatsioonplaatide tootmisega tegeleva Hunton Fiber AS-ga. Ettevõtte uus peatselt valmiv tehas asub Gjøvikis ja selle juures on tähelepanuväärne see, et uhiuus tootmishoone on ehitatud puidust. Hunton Fiber esindaja sõnul on puidust tootmishoone ehitamine Norras, kui mitte kogu maailmas esmakordne ja sarnast tehasehoonet mujalt ei leia. Eesti delegatsioon sai privileegi tehast enne avamist oma silmaga näha. Külalisi Eestist võttis Norra poolelt vastu ettevõtte ekspordijuht Bjørn Ole Volden.

Oma silm on kuningas

Õppereisi üks meeldejäävamaid kogemus oli külastada peatselt valmivat ja maailma kõrgeima puithoone tiitlit kandvat hoonet Mjøstårnet. Eesti tootjad said Moelven Limtre kontoris ülevaate projekti tagamaadest ja eesmärkidest, millele järgnes huvitav külastus Mjøstårnet ehitusobjektile. Oma silmaga vaadati üle nii hoone konstruktsioonilahendused kui ilus vaade Mjøstårneti viimaselt korruselt.

Maailma kõrgeim puithoone Mjøstårnet Norras. Foto: Q-haus Baltic OÜ
Maailma kõrgeim puithoone Mjøstårnet Norras. Foto: Q-haus Baltic OÜ

18-korruseline mitmefunktsioonaalne ehitis asub Brumunddali linnas, ilusa Mjøsa järve kaldal. Hoonesse on planeeritud korterid, siseujumisbassein, hotell, kontorid, restoran ja ühisalad, kokku 11 300 m2 brutopinda. Hoone tellija on AB Invest AS, kes valis projekti ehitusparnteriks ja peatöövõtjaks Hent ASi. Hoone on arhitektuurse ilme eest vastutab arhitektibürooo Voll Arkitekter AS. Puitkonstruktsioonid on projekti jaoks valmistanud Moelven Limtre AS, kes on vastutav ka kogu puitkarkassi montaažitöö eest.

Eesmärk suunata ehitussektori tulevikutrende

Mjøstårnet on sümbol näitamaks, et suuri ja kompleksseid kõrghooneid saab ehitada puidust, kohalike ettevõtete jõuga ja kasutades kohalikke ressursse sh säästlikku puitmaterjali. Moelven Limtre tegevjuht Rune Abrahamsen mainib ka Eesti tootjatega kohtudes, et antud projekt ei ole Moelveni jaoks mitte kasumlikkuse eesmärgil ette võetud töö, vaid projekt millega kujundada ehitussektori tulevikku ja puitkonstruktsioonide tootjana näidata, et selliste hoonete ehitamine on võimalik.

Rekordiline 81-meetrine liimpuidust ehitis on küll Kodumaja ehitatud 14-korruselisest Treetist mitukümmend meetrit kõrgem, kuid kõrgeima puithoone tiitli üleandmist ei pea kahjutundega võtma. Kodumaja tootearenduse direktor Elar Vildi sõnul on oluline, et puidust kõrghoonete ehitamine areneb jõudsalt ja arendajad julgevad selliseid samme teha. „Vahet ei ole, kes kõrgeimat puithoonet parasjagu ehitavad, eestlased, norrakad või keegi teine, sest on vaid aja küsimus, millal see jälle üle trumbatakse. Oluline on, et puithoonete propageerimisel on kõik puitmajatootjad üksteist toetavad kolleegid, mitte konkurendid,“ kommenteerib õppereisil Kodumaja esindajana osalenud Vilt.

Eesti puitmajatootjad külastasid maailma kõrgeimat puithoonet. Foto: Q-haus Baltic OÜ
Eesti puitmajatootjad külastasid maailma kõrgeimat puithoonet. Foto: Q-haus Baltic OÜ

Eesti tootjad Norras

Õppereisi teine päev kuulus peamiselt Eesti tootjate erinevate objektidega tutvumisele. Külastati EstNor OÜ ridaelamute arendusprojekti Slattumis, Q-haus Baltic OÜ fassaadielementide projekti Sætres ning Kodumaja 4- ja 5-korruselisi kortermaju Tønsbergis. Need objektid kirjeldavad hästi põhilisi projektitüüpe, mida Eesti majatootjad Norra jt sihtriikidesse ekspordivad.

Aasta Tehasemaja 2018 konkursi võidutöö, Kodumaja poolt ehitatud kortermajad Norras. Foto: Eesti Puitmajaklaster
Aasta Tehasemaja 2018 konkursi võidutöö, Kodumaja poolt ehitatud kortermajad Norras. Foto: Eesti Puitmajaklaster

Eesti puitmajaklastri Norra õppereisil osalesid ettevõtetest EstNor OÜEstHus OÜFer Project OÜHarmet OÜKodumaja Projekteerimise OÜMatek ASNordic Houses KT OÜ, Inseneribüroo Pluss OÜProduction House OÜQ-haus Baltic OÜ ja arhitektuuribürood TEMPT OÜ ja AT Home OÜ.

Norra õppreisi rahastas osaliselt Euroopa Regionaalarengu Fond Eesti puitmaju eksportivate ettevõtete klastri projekti raames.