Eesti Puitmajaliitu juhib alates aprillist uus juhatus

Eesti Puitmajaliit valis korralisel üldkoosolekul järgmiseks kaheks aastaks uue juhatuse koosseisu.

Puitmajaliidu juhatuse esimehena jätkav Kaarel Väer kinnitab, et katusorganisatsioonina on meil sektori arendamisel hulgaliselt väljakutseid. „Töötame igapäevaselt selle nimel, et Eesti puitmajatootjate maine sihtturgudel oleks hea – ühtne kommunikatsioon, avatus ning koostööle orienteeritus on meid tõstnud küll Euroopa puitmajatootjate tugevaimate tegijate hulka, kuid teha on veel palju,“ sõnab Väer. Arvestades koduturu piiratud mahtu on oluline keskenduda ka tulevikus eelkõige ekspordi arendamisele. „Kindlasti on keeruline esindada kõiki ettevõtteid ning sihtturge, kuid erialaliiduna on meile oluline iga liige ning oma tegevuskavade ning projektide koostamisel oleme seda ka silmas pidanud.“ 2018. aastal tunnustas MKM Eesti Puitmajaliitu kui parimat ettevõtluse edendajat – see on kindlasti märk, et meie töös on olnud silmapaistvaid õnnestumisi, lisab Väer.

Juhatuse aseesimeheks valitud KMT Prefab OÜ juhatuse liige Martin Talts toob sektori peamise arengutakistusena välja puidust projekteerimise kompetentsiga inseneride puuduse. Kuna sektor kasvab ja areneb stabiilselt, eeldab see pidevat tööjõu pealekasvu. „Tootmisettevõttena on meil alati mitmeid protsesse võimalik oma ahelast nö välja tõsta. Samas on selge, et kulukate vigade vältimiseks, tootmisprotsessi üle kontrolli omamiseks ning lisandväärtuse kasvatamiseks peab insenertehniline kompetents olema juhitud nö majast seest. Seda ei ole võimalik teha, kui tööjõuturul spetsialiste lihtsalt ei ole.“ See on kindlasti valdkond, millega nii sektor, erialaliit kui ka konkreetselt juhatus peab terviklikult tegelema, on Talts veendunud.

Eesti Puitmajaliidu liikmete esindus aprilli üldkoosolekul. Foto: Eesti Puitmajaliit
Eesti Puitmajaliidu liikmete esindus aprilli üldkoosolekul. Foto: Eesti Puitmajaliit

Juhatuses alustavad uute liikmetena tööd ka Timbeco Woodhouse OÜ juhatuse liige Siim Leisalu ning Peetri Puit OÜ juhatuse liige Tarmo Tamm.

Leisalu hinnangul on sektori tasandil oluline tegeleda ka digitaliseerimisega. „Suurte peatöövõtjatega koostööd tegevate puitmajatootjate BIM-kompetents on täna kindlasti oodatust madalam,“ ütleb Leisalu. Kindlasti ei ole see kõikide puitmajatootjate jaoks eluliselt oluline, kuid suuremahulistes projektides on see eelkõige moodulmajade või fassaadilahenduste tootjana osalevatele ettevõtetele konkurentsis püsimiseks määrava tähtsusega.

Peetri Puit OÜ juhatuse liige Tarmo Tamme hinnangul on vajalik suurendada ka puidu kasutust kohalikus ehituses. Mets on Eesti kõige suurem mõistliku aja jooksul taastuv loodusvara ja seda targalt kasutades ja lisaväärtust andes luuakse rikkust tervele riigile. „Puidust majade ehitamisega seome CO2 hoonetesse, sisuliselt võtame selle süsiniku ringlusest välja“. Kuni keskkonnasõbraliku käitumise üheks määrajaks on CO2 emissioon, on siin raske, kui mitte võimatu puidule alternatiivi leida, lisab Tamm.

Eesti Puitmajaliidu juhatuse 2019 – 2021 perioodi koosseis:

  • Kaarel Väer (Saare Erek AS) – juhatuse esimees
  • Martin Talts (KMT Prefab OÜ) – juhatuse aseesimees
  • Renee Mikomägi (EstNor OÜ)
  • Ragner Lõbu (Hobbiton OÜ)
  • Siim Leisalu (Timbeco Woodhouse OÜ)
  • Tarmo Tamm (Peetri Puit OÜ) 

Eesti Puitmajaliidu juhatus võib põhikirja järgi olla 5-7 liikmeline ning valitakse kaheks aastaks. 

Suur tänu juhatuse eelmisele koosseisule panuse eest sektori arengusse! 

Eesti Puitmajaliit on asutatud 17 puitmaju tootva ettevõtte poolt 1999. aasta 20. mail. Käesoleval hetkel kuulub liitu 61 ettevõtet, kellest 37  on puitmajatootjad – element- ja ruumelementmajad, käsitöö- ja masintoodetud palkmajad ning ristkihtpuidust hooned ja aiamajad. Lisaks majatootjatele kuuluvad liitu veel arhitektuuri- ja inseneribürood  ning erinevatest valdkondadest toetavad liikmed (nt ehitusmaterjalide ja –tarvikute tootjad). Liidu liikmetel on ehitusturul pikaajalised kogemused ning nende toodang on üks suurimatest Eesti riigi eksporditulu allikatest. Eesti Puitmajaliidu peamine eesmärk on oma liikmete konkurentsivõime ja ekspordisuutlikkuse tõstmine läbi erinevate toetavate ühistegevuste.