Eesti puitmajade esindus oli esmakordselt ühisstendiga Eesti ehitusmessil

Eesti Ehitab 2022 messi üks suurimatest stendialadest oli sel aastal „Eesti Puitmaja – Jätkusuutlik Ehitus“. Puidust ehitamist ja tehasemaju tutvustavale ühisalale oli igaks päevaks kokku pandud erinev sisuprogramm, kust leidsid asjakohast kuulamist nii ehitushuvilised, spetsialistid kui riigi institutsioonide esindajad.

Eesti Puitmajaliidu ja puitmajaklastri koostöös kokku pandud messiala „Eesti Puitmaja – Jätkusuutlik Ehitus“ ühendas rohkem kui 200 ruutmeetril nii seminariala, sektorit tutvustava näituseala kui ka konsultatsiooniala. Selline nelja päevane sisurohke kontseptsioon oli Puitmajaliidu ja klastri jaoks sektori tutvustamisel esmakordne. Varem pole Eesti turul puitmajasektor nii suurt messi väljapanekut teinud. Puitmajaliidu tegevjuht ja projekti eestvedaja Annika Kibus hindab üritust tagantjärgi kordaläinuks. „Rohke positiivse tagasiside alusel on kindel tunne öelda, et puitmajadele suurema nähtavuse loomine messil oli igati õige samm. Erinevad messipäevad olid erineva suunitlusega ja huvitavad nii kohapealsetele kuulajatele kui virtuaalselt jälgijatele.“ Kibuse sõnul annab see täiendava tõuke Eestis puitehituse kasvu ja jätkusuutliku ehitamise edendamise suunas. Messistendil toimuvat kajastati sotsiaalmeedia ülekannetena ja ka Postimehe veebis, kokku rohkem kui 10 000 inimesega jälgijaskonnale.

Ehitusmessi avas keskkonnaminister Erki Savisaar, kes juhatas sisse Riigikogu keskkonnakomisjoni, Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu ning Eesti Puitmajaliidu koostöös korraldatud konverentsi „Jätkusuutlik ehitus Eestis“. Konverents andis hea ülevaate Eesti ehitusmaastiku suundumustest ja trendidest – võrreldi Eesti kogemusi Põhjamaade praktikaga ning tutvustati kvaliteetse elukeskkonna arengukava. Riigi esindajad keskkonnakomisjonist ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumist jagasid värskemaid ideid ja  plaane, kuidas saavutada Eesti ehitussektori jätkusuutlikkus. Seoses kliimaeesmärkidega on ka ehitussektori väljakutsed suured: vähendada oma süsiniku jalajälge ning tõsta sektori efektiivsust ja tootlikkust.

Paneelarutelu Eesti Ehitab 2022 messi jätkusuutliku ehituse ala. Foto: Vladimir Levin
Paneelarutelu konverentsil “Jätkusuutlik ehitus Eestis”. Foto: Vladimir Levin

Esimese messipäeva lõpetas pidulikult Aasta Tehasemaja 2022 konkursi autasustamine, kus selgusid parimad puidust tehasemajad. Konkursi üldvõidu saavutas Kodumaja kortermaja Norras, mida hinnati kõrgelt tehnilise keerukuse ja arhitektuurselt hea ilme eest.

Messi teise päeva sisuks oli rohetiigrihüppe võimalikkus ehitussektoris, mis tutvustas industrialiseeritud ehituse eripärasid ja võimalusi ning puidust pilvelõhkujate võidukäiku maailmas.

Ehitusmessi reedene ja laupäevane päev, mis on tüüpiliselt ka suurema lõppkliendi külastatavusega periood, koondus Puitmajapäeva nimetuse alla. Ühel päeval oli teemafookus puidul kui mitmekülgsel ehitusmaterjalil ja teisel päeval keskenduti tehasemajade eripäradele. Vastuse said küsimused nagu – miks valida tehasemaja? Miks otsustada puitmaja kasuks? Mis vahe on elementmajal või moodulmajal? Kogemusi ja nõuandeid jagasid nii arhitektid, majatootjad kui ka kliendid ise.

Üks puitmajatootja, kes Eesti Ehitab messi raames jätkusuutliku ehituse ühisstendil väga olulisi teemasid kuulajatele selgitas, oli Finnlog OÜ. „Meie vaates õnnestus mess väga hästi. Teemast huvitatud külastajaid oli positiivselt palju ja pärast ettekandeid ning hilisemaid konsultatsioone tekkis huvitav ja sisuline mõttevahetus auditooriumiga. On näha, et inimeste huvi ning ka teadlikkus jätkusuutliku ehitusviisi ja puitehitiste vastu on aasta-aastalt kasvamas,“ kommenteeris ehitusmessi Finnlogi juhatuse liige ja müügijuht Kuldar Arro.

Huvilised said tutvuda palkmaja erinevate nurgatüübi mudelitega. Foto: Vladimir Levin
Huvilised said tutvuda palkmaja erinevate nurgatüübi mudelitega. Foto: Vladimir Levin

Jätkusuutliku ehituse alalt ei puudunud ka hubane puhkeala koos filminurgaga. Puhkealal oli võimalik tutvuda nii majatootjate referentsidega kui ka väiksemate näidistega. Näitamisele tuli produtsent Ene-Maris Tali „Puit arhitektuuris“ saated, mis kajastavad Eesti puitmajasektori säravamaid edulugusid.

„Puitmajaliidu ja klastri poolt suur kiitus kõigile, kes aitasid messiprogrammi ning stendi sisuga täita ja kuulajaskonnale, keda seekordsed teemad kõnetasid,“ lisab Kibus tänulikult.

Rahvusvaheline ehitusmess „Eesti Ehitab“ toimus 6.-9.aprill Eesti Näituste messikeskuses pärast rohkem kui kaks aastat kestnud heitlikku perioodi ürituste korraldamises. Järjekorras 24-ndal selle teemalisel messil osales üle 100 ettevõtte ja organisatsiooni viiest erinevast riigist. Esindatud olid kõik suuremad ehitusturu valdkonnad: konstruktsiooni-, katuse- ja fassaadimaterjalid, aknad ja uksed ning trepid ja piirded, valgustehnika, kütte-, ventilatsiooni- ja kliimaseadmed, element- ja moodulehitised, ehitustehnika, maastikuehituslahendused jms.

Jätkusuutliku ehituse ühisstendi ettekanded on järelvaadatavad Youtubes

Jätkusuutliku ehituse messiala ja Aasta Tehasemaja konkurssi kaasrahastas Eesti puitmajade ekspordiklastri projekt, mida toetab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus klastrite arendamise meetmest, mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.