Eesti majatehastest väljuvad eksportturgudele järjest keerulisemad konstruktsioonilahendused

Novembri lõpus (28.nov) avati Norras, Oslos uus kontorihoone Skøyen Atrium III, mille efektse välisilme ja sisemise avatud aatriumi loovad Eestis (EstNor OÜ) toodetud puitkonstruktsioonil elemendid.

12-korruselises büroohoones on kontoripinda 25 000 mjagu ning selle ehitus kestis kokku üle kahe aasta. Eesti majatehase töö sai selle aja sees püsti aga oluliselt kiiremini – EstNor projekteeris, tootis ja püstitas kõik välisseina ja sisemise aatriumi elemendid kokku seitsme kuuga. Lisaks puitelementide valmistamisele oli EstNori ülesanne ka akende tarne, kokku üle 700 akna, mis paigaldati elementidesse EstNori tehases Kiili vallas. Tehasest väljus Norra poole 7000 m2 fassaadielemente, mis logistika numbritesse ümberarvutatuna teeb ca 40 autoreka koormat. Hoone kandevkonstruktsioon on lahendatud teraspostide ja raudbetoonist vahelagedega, fassaadid aga puitkonstruktsioonil elementidega. Välimisel fassaadil on kasutatud spetsiaalset alumiiniumist fassaadikatet, mis paigaldati objektile Norra ettevõtte poolt.  

Värskelt valminud kontorihoone Oslos - Skøyen Atrium III. Foto: EstNor OÜ
Värskelt valminud kontorihoone Oslos – Skøyen Atrium III. Foto: EstNor OÜ

Värskelt valminud hoone tosinal korrusel paiknevad erinevate funktsioonidega pinnad. Esimesel korrusel on kohvik-restoran, avar aatrium ja 200 inimest mahutav konverentsisaal. Järgmistel korrustel juba erineva suurusega kontoriruumid ja kogunemiskohad. Kokku on hoonesse loodud erinevaid pindu ca 1500 töökohale. Kaasaegses hoones töötamine on tehtud inimestele väga mugavaks läbi hoones paikneva maa-aluse auto- ja rattaparkla, spordisaali, uue põlvkonna koosolekuruumide jms.  

Foto: EstNor OÜ
Foto: EstNor OÜ

Hoone fassaadielementidega visuaalseks tervikuks loonud EstNor toob eduka projekti tulemustest välja ka hoonele omistatud «BREEAM Excellent» kvaliteedimärgise ja energiamärgise A. EstNor`i tegevjuht Renee Mikomägi kirjeldab, et hoone tegi keeruliseks kõikides nurkades olevad kumerad fassaadielemendid ja kumerad aknad. „Töötasime selle projekti jaoks tehases välja eraldi lahenduse puitkonstruktsioonil kaarelementide tootmiseks.“ Kuna EstNor`i lepinguline kohustus oli ka rõhutesti läbimine, siis meie ülesanne oli ka maja tihedaks ehitamine, lisab Mikomägi. „Rõhutesti tulemus oli suurepärane, oluliselt parem kui karmid Norra nõuded ette näevad. Muidugi auru- ja tuuletõkke ning teipide kogus oli siin muljetavaldav. Ainuüksi erinevaid teipe kulus antud hoone peale 1200 rulli.“ Omaette väljakutseks oli fassaadielementide transport, sest kõik toodetud elemendid olid 3,3 m kõrged, mis on täpselt viimane piir sildade alt läbi sõitmisel. Elemendid tuli pakkida termokilesse ja transportida lahtises haagises. Mikomägi usub, et just selliste keeruliste projektidega tõestataksegi välispartneritele Eesti majatehaste kvaliteeti. „Suudame toota väljakutsuvaid ja keerulisi insenertehnilisi lahendusi.“

Kui Skandinaavia maad – Norra, Rootsi, Soome – on ammu oma ehitussektori puithoonete suunda rihtinud, siis eestlastel on koduturuga veel arenguruumi. „Hea meelega teeksime selliseid väljapaistvaid projekte ka Eestis, kui vaid oleks rohkem asjatundlikke kliente ja partnereid, kes puitehitust väärtustavad,“ lisas Mikomägi lõpetuseks.

Hoone kohta rohkem infot: www.sa3.no