Eesti äridelegatsioon Ukrainas

25.-28. septembril külastas majandus- ja taristuminister Riina Sikkut koos äridelegatsiooniga sõjast räsitud, kuid südikat Ukrainat. Peamine ja selge reisi eesmärk – leida võimalusi koostööks ja abi osutamiseks Ukraina ülesehitamisel. Delegatsiooni hulgas oli ka Eesti Puitmajaliidu ja klastri esindus, puitmajatootjatest Matek AS ja Seve Ehituse AS.

Estonian business delegation in Ukraine. Photo: ECCI
Eesti äridelegatsioon Ukrainas. Foto: ECCI

26. septembril toimus Kiievis Ukraina-Eesti ärifoorum ja kohtumine Ukraina Kaubandus-Tööstuskoja ning erinevate ettevõtete ja organisatsioonidega. Päeva lõpetas sõjaolukorrale vaatamata pidulik vastuvõtt Eesti suursaatkonnas Kiievis.

Viimasel päeval peeti Žotomõri oblastis Eesti suursaatkonna kaaskorraldatud esimene selle piirkonna ülesehitamisele keskenduv foorum. Paneeldiskussioonis osales ka Eesti Puitmajaliidu ja puitmajaklastri liige ja Matek AS juht Sven Mats, kes rõhutas, et Ukraina vajab kiiret ülesehitamist ja Lääne abi on siin erakordselt vajalik. Teisalt toonitas, et moodulhoonete rajamisega ei saa kogu sõjaeelset olukorda taastada. “Hoonestu rajamisel tuleb kasutada energiatõhusaid ja uudseid lahendusi ning sealjuures kohalikel õppida nn lääne abiandjatelt ‘oma toote’ ja majanduse arendamist selliselt, et jätkusuutlikult täita Ukraina vajadusi.”

Panel discussion in Ukraine. Photo: Woodhouse Estonia
Ukraina ülesehitamise teemaline paneelarutelu. Foto: Woodhouse Estonia

Lisaks intensiivsele äridelegatsiooni programmile õnnestus puitmajasektori esindajatel lähemalt näha ka Bucha ja Borodyanka piirkonda. Borodyanka linna hoonetest on sõjategevuses pihta saanud üle 70%, millest suur osa täielikult puruks pommitatud. Vast kõige drastilisemat pääsetee puudumist näitab see, et nendes samades pommitatud trepikodades, mis napilt püsti püsivad, elavad jätkuvalt inimesed sees.

Eesti puitmajasektori ja klastri liikmete pädevus on hooned, aga lisaks majadele tuleb luua terve ühiskond ja läbipaistev riigisüsteem. Puitmajaklaster, liit ja majatootjad saavad koos Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse ja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumiga toeks olla uute kontseptsioonide loomisel ehitussektoris.

Destroyed region in Ukraine. Photo: Woodhouse Estonia
Sõjas pommitatud regioon Ukrainas. Foto: Woodhouse Estonia

Delegatsioonis osalemist toetas osaliselt Eesti puitmajaklastri projekt, mida rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fond toetusest läbi EASi klastrite meetme.