Aasta Tehasemaja 2019 konkursi võitis keeruka projektiga Timbeco Woodhouse OÜ

Aasta Tehasemaja konkursi eesmärk on esile tõsta Eesti ettevõtete poolt toodetud puitmaju ja erilahenduste projekte ning seeläbi propageerida puitu kui mitmekülgset ehitusmaterjali. Seda eesmärki tabas suurepäraselt Timbeco Woodhouse OÜ poolt konkursile esitatud Helsingi raamatukogu fassaadi- ja katuseelementide projekt.

Üldvõitjaks valitud Helsingi raamatukogu projekti soovis žürii erilise tähelepanuga esile tõsta seetõttu, et Eesti tootjal, Timbeco Woodhouse OÜ-l on olnud märkimisväärne roll Helsingi uhke uue raamatukogu väärika välisilme sünnil. „Sel rahvusvaheliselt kõrgetasemelise arhitektuuri ja märgilise tähendusega objektil on keeruline geomeetriline vorm, mis esitas tootjale suure väljakutse alates projekteerimisest kuni elementide tehases tootmise ja objektil püstitamiseni,“ sõnas konkursi žürii esimees Jarek Kurnitski.

Aasta Tehasemaja 2019 konkursi üldvõitja, parim erilahendus ja ESSVE ning Velux eripreemia võitja. Timbeco Woodhouse OÜ fassaadi- ja katuseelementide projekt Helsingi raamatukogu hoonele. Foto: Sergei Zjuganov
Aasta Tehasemaja 2019 konkursi üldvõitja, parim erilahendus ja ESSVE ning Velux eripreemia võitja. Timbeco Woodhouse OÜ fassaadi- ja katuseelementide projekt Helsingi raamatukogu hoonele. Foto: Sergei Zjuganov

Hoonel on efektne eritöötlusega puidust fassaad, mis on tootjal targalt ja innovatiivselt läbi mõeldud ning valmistatud. Jarek Kurnitski tõi projekti ülikeeruka lahenduse kõrval välja katootja meisterlikkuse ja tarkuse. „Tootja meisterlikkust näitavad nii negatiivse kalde alla paigaldatud seinaelemendid kui ka erandlikult suure massiga katuseelementide paigaldus (kuni 9000 kg). Tarka ja innovatiivset lähenemist kirjeldab ka 3D-modelleerimisekasutamine puitkarkass-seinaelementide täpseks tootmiseks.“ Projekti realiseerumine näitab žürii hinnangul tootja tarkust ja head riskitunnetust.


Timbeco Woodhouse OÜ juhatuse liige Siim Leisalu on konkursi auhinna ja tunnustuse eest väga tänulik. „Hea meel on tõdeda, et Helsingi linnapilti on lisandunud hoone, mis on kujunemas üheks väärikaimaks maamärgiks. Oleme tulemuse üle uhked ja Aasta Tehasemaja 2019 üldvõit ning preemiad on Timbeco töötajatele väga suureks tunnustuseks.“ Leisalu sõnul on Helsingi raamatukogu Oodi Timbeco 25-aastase ajaloo vältel üks keerukaim ja pikema kestusega projekt. „Väljakutseid pakkus nii insenertehniliste lahenduste väljatöötamine, massiivsete puitelementide tootmine kui ehitamise organiseerimine objektil.“ Leisalu lisab, et loodetavasti ehitatakse tulevikus järjest rohkem uusi avalikke ja mahukaid hooneid keskkonnasõbralike tehnoloogiatega ning puitmaterjali kasutades.

Aasta Tehasemaja 2019 konkursi auhinnagala ehitusmessi "Eesti Ehitab 2019" avapeol. Foto: Jelena Rudi"
Aasta Tehasemaja 2019 konkursi auhinnagala ehitusmessi “Eesti Ehitab 2019″ avapeol. Foto: Jelena Rudi”

Konkursi korraldaja, Eesti puitmajaklastri juhi Eeva Vahtramäe sõnul on konkurssi igal aastal üritatud vastavalt sektori arengutele korrigeerida. „Žürii tegi selle aasta konkursil väga erandliku valiku, kus üldvõitjaks valiti mitte tüüpiline puidust kandekonstruktsiooniga hoone, vaid erilahendusena valminud projekt.“ Võidutöö näitab Vahtramäe sõnul väga selgelt, et puitu saab kasutada keeruliste projektide realiseerimiseks ning Eesti tootjad osalevad silmapaistvalt rahvusvahelistes projektides võrdväärsete partneritena.

Tehasemaja konkurssi korraldasid Eesti Puitmajaliit ja -klaster üheksandat korda. Võistlusele saatsid oma objektid 19 puitmajatootjat, kokku 34 huvitavat projekti Eestist, Lätist, Soomest, Rootsist, Norrast, Hollandist, Austriast, Liechtensteinist ja Jaapanist. Konkursile laekunud tööde seast valiti välja üldvõitja, parim avalik hoone, kortermaja, eramu, väikeehitis ja erilahendus. Lisaks andsid žürii ja konkursi toetajad välja ka mitmeid eripreemiaid.

Konkursi põhikategooriad ja eripreemiad:

  • Üldvõitja ja parim erilahendus – Timbeco Woodhouse OÜ, Helsingi raamatukogu fassaadi- ja katuseelementide projekt
    • Lisaks VELUXi eripreemia parima valguslahenduse eest ja ESSVE eripreemia
  • Parim kortermaja – Kodumaja, kortermaja Rootsis
  • Parim avalik hoone – Peetri Puit OÜ/Arcwood, Viimsi riigigümnaasium
  • Parim eramu – EstNor OÜ, eramu Norras
  • Parim väikeehitis – Akso-Haus OÜ/Elo House, suvemaja Rahu Eestis
  • Parima masintoodetud palkmaja eripreemia – Mountain Loghome OÜ, eramu Jaapanis
  • ISOVER eripreemia energiatõhusaimale hoonele – KMT Prefab OÜ, eramu Eestis
  • Parim puidukasutus – Peetri Puit OÜ/Arcwood, tootmiskompleks Eestis
  • Vastutustundliku ettevõtte eripreemia – Nordic Houses KT OÜ
  • AkzoNobeli eripreemia parimale värvilahendusele ja Raitwoodi puidukasutuse eripreemia – Matek AS, lasteaed Eestis
  • BMI Monier kivikatuse eripreemia – Matek AS, eramute arendus Rootsis
  • Delfi lugejate lemmiku eripreemia – Hobbiton OÜ, eramu Rootsis 

Konkursitöid hindasid TalTech Ehitusfüüsika professor dr Targo Kalamees, TalTech Ehituse ja arhitektuuri instituudi direktor dr Jarek Kurnitski, arhitekt Markus Kaasik, arhitekt Veronika Valk-Siska ja ajakirjanik Eva Kiisler.

Auhinnagala toimus 3.aprillil ehitusmessi “Eesti Ehitab” avapeo raames

Aasta tehasemaja 2019 konkurssi toetasid: AkzoNobel, ESSVE, ISOVER, BMI Monier, NorDan, Raitwood, Revismo 3D, Ruukki, SENCO, Tervemaja, Tyvek, Velux, Delfi