Aasta Tehasemaja 2011 on Kodumaja korterelamu Oslos

Eesti Puitmajaliidu eestvedamisel kuulutati koostöös Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liidu ja Puuinfoga teist aastat korraldatava konkursi „Aasta Tehasemaja 2011“ võitja, milleks osutus Norra pealinnas Oslos asuv Kodumaja AS-i korterelamu.  Eesti tehases toodetud puitmaja tunnustav tiitel anti tänavu teistkordselt välja juba üheksandat aastat aset leidnud arhitektuurikonkursi „Aasta Puitehitis“ raames.

„Käesoleval aastal esitas tehasemaja konkursile oma toodetud maja kokku viis ettevõtet. Esitatud objektidest kolm paiknesid Eesti puitmajatootjate suurimal sihtturul Norras ja kaks kodumaal Eestis,“ märkis konkursi eestvedaja ja Eesti puitmajaklastri juht Elari Kivisoo.

Kivisoo sõnul on võidutöö puhul tegemist Oslo kesklinnas asuva silmapaistva ehitisega, mille tugevad küljed peituvad lisaks arhitektuurile ka insenertehnilistes lahendustes:  „Moodulmaja tootmisel ja püstitamisel on arvestatud rangete nõuetega maavärinakindlusele, energiasäästlikkusele ja tulepüsivusele, millele vastavus saavutati läbi valdkonna ekspertide rahvusvahelise koostöö.“

Konkursi võitnud tehasemaja näol on tegemist kolmes majas kokku 33 korterist koosneva moodulmaja projektiga, mis asub Oslos aadressil Christian Krohgs Gate 39. Seitsmekorruseliste elamute kaks esimest korrust sisaldavad garaaže ja äripindu ning need ehitati ehitusplatsil raudbetoonist.  Viis ülemist korteritega korrust ehitati Kodumaja majatehase poolt Tartus olevas tehases toodetud puitkarkassil ruumelementidest.

Korterelamu valmis 2011. aastal koostöös arhitektibürooga FuthArk Arkitekter.

Elamu valmis koostöös arhitektuuribürooga FuthArk Arkitekter. Foto: Kodumaja AS

Žürii valis tehasemaja konkursil teisele kohale Seve Ehituse AS-i kolmekorruseline puitkarkassil eramu Norras ja kolmandale kohale EstNor OÜ palgis ja puitkarkassist kombineeritud kahekorruselise eramu, mis asub samuti Norras.

„Aasta Tehasemaja 2011“ konkursil osalenud tööde fotogalerii leiab siit!

Kokku laekus tänavusele tehasemaja konkursile viis objekti. Konkursile sai esitada Eestis tehases valmistatud maju, mis olid valminud ja kliendi poolt vastu võetud perioodil 2009-2011 ning mis vastasid järgmistele põhitingimustele:

* hoone põhikonstruktsioon peab olema valmistatud puidust ning toodetud Eestis paiknevas tehases;
* hoone välise visuaalse poole kujundamise ja valmistamise üle peab olema kontroll põhikonstruktsiooni valmistanud Eesti ettevõttel.

Aasta Tehasemaja 2011 valis välja rahvusvaheline žürii koosseisus:

Noorarhitekt Rajmund Sebõk Ungarist
Noor ehitusinsener Pierre Leriche Prantsusmaalt
Noorarhitekt Ivo Rebane – OÜ Guru Projekt
Arhitekt Illimar Truverk – Allianss Arhitektid OÜ
Ehitusinsener Targo Kalamees – Tallinna Tehnikaülikool
Ajakirjanik Liivi Tamm – Äripäev

Mullu pälvis Aasta Tehasemaja 2010 tiitli Pärnumaal, Sauga vallas asuv Tammiste lasteaed, mille teostas AS Matek.