Tehaseline renoveerimine Tallinnas
Tegemist on 1984. aastal ehitatud raudbetoon suurpaneelelamuga, millel on 5 korrust ning 80 korterit. 2016. aastal alustatud projekt töötati välja koostöös TTÜga ja tegemist on Eesti esimese tehaseliste elementidega renoveeritud majaga. Puidust soojustuselemendid projekteeriti, toodeti ja paigaldati fassaadile, katusele ning ventilatsioonikambrile.
Rekonstrueeritud hoone on TTÜ pereühiselamu, mis on ühtlasi Eesti esimese liginullenergia tasemele renoveeritud ühiselamuhoone. Ruumilahendustes suuri muudatusi ei tehtud ehk ühiselamutoad on sarnase ruumilahendusega, kui need olid enne renoveerimist. Siiski tehti väiksemaid muudatusi, et olemasolevasse hoonesse ära mahutada uued tehnosüsteemid. Ruumide sisekliima on peale renoveerimist elanike reguleerida ja seda annab teha korteripõhiselt.
Tehases toodetud elementidesse olid paigaldatud aknad ja ventilatsioonitorud. Välisviimistlusena kasutati tsementkiudplaati Cembrit, mis paigaldati maksimaalselt tehases vähendamaks ehitusplatsil montaažile kuluvat aega. Ehitati välja soojustagastusega ventilatsioon, efektiivne küttesüsteem ning võeti kasutusele taastuvenergialahendused – päikesekollektorid sooja vee valmistamiseks, heitveesoojustagastus ning päikesepaneelid.
Fassaadielementide maht ca 2600 m2
Rekonstrueerimise raames teostatud tööd:
+ Seinte ja katuse soojustame tehaseliste elementidega
+ Sokli soojustamine
+ Akende ja uste vahetus
+ Soojustagastusega ventilatsioonisüsteemi väljaehitamine
+ Küttesüsteemi ümberehitus
+ Vee-ja kanalisatsioonipüstakute renoveerimine
+ Elektrisüsteemi korrastamine
+ Siseviimistlus
+ Päikesepaneelide ja päikesekollektorite paigaldus
Hoone oli Eesti pilootobjektiks Horizon 2020 meetmest rahastatava projekti More-Connect raames ning Tallinna Tehnikaülikooli uurimusobjektiks energiatõhususe suurendamise ja amortiseerunud elamufondi teemal. Hoone välisperimeeter on tunduvalt parema soojusisolatsiooniga, kui nö tänapäevane renoveerimispraktika seda võimaldaks.