18. juuni on Eesti puitmaja päev

Puitmajapäeval avavad üle Eesti oma uksed nii uute puitmajade omanikud kui ka puitmajade tehased. Puumarketis toimuval seminaril tutvustatakse puitmajade ehitamise ja tehasemaja ostmisega seotud protsesse alates arhitektuurist kuni renoveerimiseni. Puitmajapäeva programm on mõeldud nii erakliendile kui ka arendajale.

Sündmuse peakorraldaja, Eesti Puitmajaliidu tegevjuht Annika Kibuse sõnul on liidu järgmiste aastate selge fookus lisaks eksporditurgude arendamisele ka Eesti ühiskonnas puitehituse teadlikkuse järjepidev tõstmine. „Liit on puitehituse tutvustamise tööd teinud pikalt ja esimesed tulemused on riiklikul tasandil ka näha,“ ütleb Kibus ja toob tunnustust väärivate näidetena välja puidust Keskkonnamaja projekti jõulise arengu ja mitmete suuremahuliste puidust avalike hoonete valmimise viimastel aastatel. Kibuse kinnitusel on riik astumas olulisi samme ning toob näitena välja just sel nädalal allkirjastatud „Ehituse pikk vaade“ strateegiadokumendi, kus on selge fookus kestlike ehitusmaterjalide suuremal kasutusel ning hoonete tehases tootmise tehnoloogia laialdasemal juurutamisel ehituses. Kuid Kibuse sõnul on tekkinud omamoodi kummaline olukord – riik mõistab puidust ehitamise mahtude kasvatamise vajalikkust, aga ELi seatud kliimaneutraalsuse eesmärkida täitmiseks on sellest vähe. „Selle parandamiseks on ellu kutsutud Puitmajapäev, et teadvustada puidukasutuse olulisust erineva tasandi klientidele.”

Akso-Haus OÜ moodulmaja Muhu on Puitmajanädala raames klientidele tutvumiseks avatud.
Akso-Haus OÜ moodulmaja Muhu on Puitmajanädala raames klientidele tutvumiseks avatud.

Puitmajapäeval ja sellele eelneval nädalal  toimuvad sündmused annavad kliendile võimaluse tutvuda reaalsete näidisobjektidega, rääkida majatehaste esindajatega ning tutvuda puitmajade tootmistega. Puitmajapäeva põhisündmus on 18. juunil Puumarketis toimuv seminar, mis annab maja ehitamist planeerivale inimesele võimalikult lihtsa protsesside ülevaate – kust alustada, kellega koostööd teha, palju maksab, kuidas rahastada jne.

Eesti Puitmajaliidu juhatuse liige Tarmo Tamm toob välja, et Eesti territooriumist rohkem kui 50 protsenti katab mets ja Eesti on Euroopas suurim puitmajade eksportija. „Meil on nii tooraine kui oskus seda parimal moel väärindada. Samas on selgelt puudu arusaamast, kuidas seda rikkust ise kõige paremini tarbida,“ ütleb Tamm ja lisab, et me ei ole siiani aru saanud puidust ehitamise positiivsest mõjust keskkonnale. „Maailmas on küll leemuri, poksimise, „vii-oma-koer-jalutama“ jm olulisi ja vähemolulisi päevi, kuid puidust ehitamisega on osaliselt seotud vaid 21. märtsi rahvusvaheline puidu ja metsanduse päev. Korraldame sel aastal Eestis puitmajade päeva 18. juunil, kuid niivõrd tänuväärne materjal nagu puit vajaks väga selgelt üht fookusesse tõstmise päeva ka globaalselt. Oleme loodetavasti selle traditsiooni algatajad,“ lisab Tamm.

Puitmajapäeval kuulutatakse välja ka puidust tehasemajade konkursi „Aasta Tehasemaja 2021“ võitjad sh rahva lemmik, mida on võimalik valida siit: https://puitmajapaev.ee/aasta-tehasemaja-konkurss/

Puitmajapäeva ja -nädala programmiga on võimalik tutvuda siin: https://www.puitmajapaev.ee/programm/ 

Puitmajapäeva korraldavad Eesti Puitmajaliit ja -klaster koostöös Puumarketiga.